COVID-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin yeme davranışı ve ortoreksiya nervoza eğilimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of eating behaviors and orthorexia nervosa tendencies of university students during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 717513
  2. Yazar: BETÜL TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR AMANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Koronavirüs (COVID-19) pandemisi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de her yaş grubundan bireylerin günlük hayatını ve beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Yapılan bu araştırmada, COVID-19 salgını süresince, İstanbul ilinde bulunan farklı üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını incelemek ve ortoreksiya nervoza eğilimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, 18-24 yaş arası gönüllü 322 üniversite öğrencisine (281 vakıf, 41 devlet) ait verilerle gerçekleştirilmiş olup çevrimiçi veri toplama formu ile demografik özellikler, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümler alınmış, ORTO-15 ve Yeme Tutum Testi (YTT) ölçekleri ile yeme davranışı bozukluğu durumları değerlendirilmiştir. Yaş ortancası 21 yıl (18-24 yıl) olan katılımcıların %84,5'i (n=272) kadın, %15,5'i (n=50) erkektir. Beden kütle indeksi sınıflandırmasına göre %67,4'ünün (n=217) normal aralıkta olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The coronavirus (COVID-19) pandemic is accepted as an important public health problem that negatively affects the daily life and eating habits of individuals from all age groups in Turkey as well as all over the world. In this study, it was aimed to examine the nutritional habits of the students and to evaluate their orthorexia nervosa tendencies. In this research, which was carried out with the data of 322 volunteer university students (281 foundations, 41 states) between the ages of 18-24; Demographic characteristics, eating habits and anthropometric measurements were taken with the online data collection form, and eating behavior disorders were evaluated with the ORTO-15 and Eating Attitude Test (YTT) scales. 84.5% (n=272) of the participants with a median age of 21 years (18-24 years) were female and 15.5% (n=50) were male. According to body mass index classification, 67.4% (n=217) were found to be in the normal range (p0.05).