Endonezya ve Güneydoğu Asya Bölgeselciliği: ASEAN ve Endonezya dış politikası
Indonesia and Regionalism in Southeast Asia: ASEAN and Indonesian foreign policy
- Tez No: 551883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ŞEFİKA MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Güneydoğu Asya'da bölgeselcilik ve bölgeselleşme sürecinde Endonezya'nın rolü konusundaki araştırmalar, çağdaş bölgeselci örgütlenmenin ortaya çıkmasından önce bile Güneydoğu Asya'daki entegrasyon sürecinin değerlendirilmesiyle sonuçlanmaktadır. Bu çalışmadaki araştırma, sömürge öncesi, sömürgecilik ve ASEAN dönemlerinde Güneydoğu Asya'da bölgesel entegrasyon sürecini kapsamaktadır. Ayrıca, diğer Güneydoğu Asya ülkeleri arasındaki önemli göreceli gücü göz önüne alındığında, Endonezya'nın dış politikaları ve bölgesel entegrasyon sürecine katkısı önemli bulunmuştur. Araştırma, literatürlerin değerlendirilmesi, uzmanların yorumları ve araştırma konularıyla ilgili anlaşma ve protokollerin değerlendirilmesi yoluyla nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Araştırma dört önemli sonuç çıkarmaktadır; Güneydoğu Asya'da bölgeselcilik dinamikleri, Güneydoğu Asya kimliğinin teorik yapısı, Güneydoğu Asya'da bölgeselciliğin teorik değerlendirmeleri ve Güneydoğu Asya'da bölgeselleşmeye yönelik Endonezya dış politikasının teorik değerlendirmeleri.
Özet (Çeviri)
The research towards the regionalism in Southeast Asia and Indonesian role within the regionalism process is concluded through the assessment of integration process in Southeast Asia even prior to the emergence of the contemporary regionalist organization. The research in this paper covers regional integration process in Southeast Asia during the pre-colonial, decolonization and ASEAN periods. Moreover, foreign policies and contribution of Indonesia towards the regional integration process is found important, considering its significant relative power among the other Southeast Asian states. Research is conducted using the qualitative research method through the assessment of literatures, commentaries from the experts, and the agreements and protocols relevant to the research topics. The research concludes four important results; the dynamics of the regionalism in Southeast Asia, the theoretical construction of Southeast Asian Identity, theoretical assessments of regionalism in Southeast Asia and Indonesian foreign policy towards regionalism in Southeast Asia.