Endonezya'nın 2014-2018 yılları arasında ASEAN Ekonomik Topluluğundaki konumu ve karşılaştığı sorunlar
The position and challenges of Indonesia in the ASEAN Economic Community between the year 2014-2018
- Tez No: 679299
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM DENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ASEAN Ekonomik Topluluğu, 1990'lardan itibaren üyesinin uzun müzakere ve hazırlık süreçlerinin bir sonucudur. Güneydoğu Asya bölgesinde tek bir pazar ve tek bir üretim üssü oluşturmak ASEAN'ın ana vizyonlarından biri olmuştur. Tek bir pazar yaratma sürecinin tamamı, üyesinin sermayelerini ve vasıflı işgücünü serbestleştirmelerini gerektmektedir. Ancak, ASEAN üyesinin ekonomik kapasitenin farklı aşamalarına sahip olduğu açıktır. Bu nedenle, her üye devletin serbest piyasada rekabet etme yeteneklerini incelemek ilginçtir. Bu araştırma, coğrafi olarak Güneydoğu Asya'nın en büyük ülkesi olan Endonezya'ya odaklanmaktadır. Bir yöntem olarak literatür taramasını kullanan bu araştırma, Endonezya'nın 2014-2018 yılları arasında ASEAN Ekonomik Topluluğundaki konumunu ve sorunlarını açıklamayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada Bölgeselcilik, Ulusal Çıkar ve Serbest Ticaret kavramları, ASEAN Ekonomik Topluluğu gündeminin teşvik ettiği ekonomik entegrasyon sürecini anlamak için kullanılan teorilerdir. Sonuç, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya'nın işgücü ve ürünleriyle piyasaya hakim olması beklenmektedir. Buna rağmen, Endonezya'nın aslında siyasal sektörde, sosyo-kültürde ve en önemlisi ekonomi sektöründe hâlâ çok sayıda yerel sorunluğun üstesinden gelmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Endonezya'nın Güneydoğu Asya bölgesinde önemli bir aktör olarak rolünü sürdürmek amacıyla, ülke içi refahına öncelik verilmesini ve sistematik olarak iyileştirilmesini sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ASEAN Economic Community is the result of the long negotiation and preparation processes of ASEAN member states since the 1990s. It has been one of the main visions of ASEAN to create a single market and a single production base in the Southeast Asia region. The entire process of creating a single market requires ASEAN member states to liberalize their capital and skilled labors. However, it is apparent that ASEAN member states have different stages of economic capacity. Therefore, it is interesting to examine each member states' abilities to compete in the free market. This research is focusing on Indonesia as it is geographically the biggest country in Southeast Asia. By using literature review as a method, this research aims to explain Indonesia's position and challenges in the implementation of the ASEAN Economic Community between the years 2014-2018. In order to comprehend the process of economic integration promoted by the ASEAN Economic Community agenda, the theories used in this research are the concept of Regionalism, National Interest, and Free Trade. The result shows that as the fourth most populous country in the world, Indonesia is expected to dominate the market with its labor force and products. In spite of that, it is not what actually happening since Indonesia has to overcome numerous domestic challenges in the political sector, socio-culture, and most importantly the economy sector. Thus, for the purpose of maintaining its role as a significant actor in the Southeast Asia region, Indonesia needs to ensure its domestic welfare is being prioritized and improved systematically.