T.C. devlet konservatuvarlarında ksilofon eğitimi ve teknikleri
Xylophone education and techniques in the T.R. state conservatories
  1. Tez No: 551925
  2. Yazar: HASAN BORAHAN ATCI
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tarihler öncesi ilkel insanlar tarafından Asya ve Afrika'da kullanılmaya başlanan ilk melodik vurmalı çalgılar enstrümanı olan ksilofon, tarih içinde yapısal ve tınısal gelişime uğrayarak günümüzdeki şeklini almıştır. 1500'lü yıllarda Avrupa'ya tanıtılan ve popüler bir enstrüman haline gelen ksilofon 1800'lü yıllarda orkestra enstrümanı olarak kabul görmüş ve günümüze kadar yaygın olarak orkestralarda kullanılmaya başlanmıştır. Klavyeli vurmalı çalgılar statüsüne giren ksilofonun, yapısal ve tınısal gelişimi sağlanarak orkestralarda eser çalımına uygun hale getirilmiştir. Bu çalışmada; ksilofon tarihi incelenmiş, ksilofonun yapısal gelişimi ve Avrupa'ya tanıtımı hakkında bilgi verilmiş, orkestralarda kullanımı araştırılmıştır. İlerleyen bölümlerde okul öncesi Carl Orff eğitiminin öğrenciler üzerindeki duyusal ve müziksel gelişimine katkısı, ksilofonun C. Orff'daki önemi, ksilofon maletleri ve ksilofon tekniği hakkında bilgi verilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasının ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün emri ile eğitimde olan kalkınma ve yenilikler büyük bir hız kazandığı gibi müzik ve sanat dallarında da okullar açılarak hızlı bir değişim ve gelişim sağlanmıştır. T.C Devlet Konservatuvarlarında ksilofon eğitimi ve teknikleri araştırılarak, eğitmenler ile görüşme sağlanmış ve enstrümanın çabuk ve daha iyi icrası için bilgiler edinilmiştir. Öğretim ve öğrenim teknikleri üzerine araştırmalar yapılmıştır. Edinilen bulgular ve yorumlar karşılaştırılmış eğitimde yaşanan güçlüklere çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The xylophone, which is the first melodic percussion instrument that was used by the pre-historic primitive peoples of Asia and Africa, has taken its modern-day form by structural and tonal development throughout history. The xylophone was introduced to Europe in the 1500s and became a popular instrument. In the 1800s this instrument was integrated as an orchestral instrument and became widely used in orchestras even to this day. The xylophone, which was categorized as a keyboard percussion instrument, was structurally and tonally developed and was adapted for the playing of orchestral pieces. In this study; the history of the xylophone was examined, information was given about the structural development of the xylophone and the introduction of the instrument to Europe and the usage of the instrument in orchestras was researched. In the following parts, information was given about the contributions of the Orff preschool education over the sensory and musical development of students, the importance of the xylophone in Orff education, xylophone mallets and xylophone playing techniques. In the establishment of the Turkish Republic, with the order of the Great Leader Mustafa Kemal Ataturk, development and innovations in the department of education were increased. With the opening of new schools of music and art, a fast change and advancement was secured. Xylophone education and techniques in T.R. State Conservatories were researched, instructors were interviewed and information was gathered concerning the faster and better learning and performance of the instrument. After these findings and comments were compared, some solutions were offered.