Doğrudan yabancı yatırımlar ve dış ticaret ilişkisi: BRICS-T ülkeleri örneği
The correlation between foreign direct investments and foreign trade: The case of BRICS-T
  1. Tez No: 551992
  2. Yazar: MEHTAP CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, doğrudan yabancı yatırımlar ile dış ticaret arasında nedensel bir ilişkinin varlığını BRICS ve Türkiye ülkeleri özelinde ortaya koymaktır. Bu amaçla BRICS ve Türkiye ülkeleri için 2005-2017 yıllarını kapsayan dönemde doğrudan yabancı yatırım giriş ve çıkış verileri ile ihracat ve ithalat verileri basit doğrusal regresyon yöntemi ile modellenmiştir. Çalışmada sabit tek bir bulgudan ziyade birçok farklı bulguya rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the causality between foreign direct investment and foreign trade on the example of BRICS and Turkey. Inthis regard. The causality between BRICS and Turkey is intended to be analyzed for the period of 2005-2017 by employing simple direct regression model. Many finding were estimated in the study instead of one single finding.