The mediating role of interpersonal and intrapersonal emotion regulation in relation to early maladaptive schemas and social anxiety symptoms
Erken dönem uyumsuz şemaların sosyal kaygı semptomları ile ilişkisinde kişilerarası ve kişisel duygu düzenlemenin aracı rolünün incelenmesi
- Tez No: 552009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TÜRKÜLER AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Erken dönem uyumsuz şemalar insan hayatında önemli bir yere sahiptir çünkü, duygular, davranışlar, düşünceler ve kararlar üzerinde etkileri vardır. Erken dönem uyumsuz şemalar ve sosyal kaygı semptomlarının ilişkili olduğu önceki çalışmalardan bilinmektedir. Bu araştırmada erken dönem uyumsuz şemalar, sosyal kaygı semptomları, kişilerarası ve kişisel duygu düzenleme arasındaki ilişki incelenmiştir. Yaşları 18 ile 65 arasında değişen (Ort= 30.21, Sd=10.63), 64'ü erkek, 276'sı kadın olmak üzere toplamda 340 katılımcı ile yürütülen araştırmada Young Şema Ölçeği-Kısa Form, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, kişisel duygu düzenlemenin iki alt boyutundan biri olan bastırmanın“Zedelenmiş Sınırlar”ve“Yüksek Standartlar”şema alanlarının sosyal kaygı ile olan ilişkilerinde aracı rolü olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçları tartışılmış ve açıklanmıştır. Araştırmanın kısıtlamalarına, klinik önemine değinilmiş, gelecekteki araştırmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Early maladaptive schemas are important in human life since they have power to manage emotions, behaviors, thoughts and decisions. Early maladaptive schemas and social anxiety symptoms are known to be associated from previous research. Present study examines the relationship between early maladaptive schemas, social anxiety symptoms and two types of emotion regulation; interpersonal and intrapersonal. The study was conducted with 64 male, 276 female, in total 340 participants whose age range is between 18 and 65 (M=30.21, SD=10.63) by using Young Schema Questionnaire-Short Form, Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire, Emotion Regulation Questionnaire and Liebowitz Social Anxiety Questionnaire. Results of the study indicated that suppression, which is one of the two types of intrapersonal emotion regulation mediates the relationship between impaired autonomy and unrelenting standards domains and social anxiety symptoms. According to obtained results from the conducted analyses, findings of the study discussed and explained. Limitations, further directions and clinical contributions were mentioned.