Bilgisayar yardımı ile burkulan elemanların tasarımı
  1. Tez No: 55203
  2. Yazar: LEVENT TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
11 BİLGİSAYAR YARDIMI İLE BURKULAN ELEMANLARIN TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Levent TURHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK, 1996 ÖZ Bu çalışmada, çeşitli basma kuvvetleri, eğilme ve burulma momentleri ile meydana gelen birçok flambaj şekillerini sergileyen ve bu kuvvet ve momentlerle etkilenen elemanların optimum kesit ölçülerini ve kritik burkulma yüklerini bulan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Program QBASIC dilinde yazılmış olup; programda metal ve ağaç gibi çeşitli malzemeler dikkate alınmıştır. Bilim Kodu : 626.09.01 Anahtar Kelimeler : Burkulma, Flambaj, Basma Çubukları, Eksenel, Radyal Yükleme, Yanal ve Burulma Burkulmaları. Sayfa Sayısı : 119 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Kürşad DÜNDAR
Özet (Çeviri)
Ill COMPUTER-AIDED DESIGN OF BUCKLING MEMBERS (M. Sc Thesis) Levent TURHAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY, 1996 ABSTRACT In this study, a computer program which shows many buckling forms caused by compression forces, bending moments and torques has been developed. In the program optimum cross-sectional dimensions and critical loads of buckling members are calculated. The computer program is written in OBASIC programming language. Metal and wooden materials are used in it. Science Code : 626.09.01 Keywords : Buckling, Compression Members, Axial, Radial Loading, Lateral and Torsional Buckling. Number of Pages : 119 Superviser : Assoc. Prof. Dr. Kürşad DÜNDAR