Kadın öğretmenlerin cinsiyete dayalı ayrımcılık algıları ile psikolojik sermayeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between female teachers' perceptions of gender discrimination and their psychological capitals
  1. Tez No: 839376
  2. Yazar: AYŞENUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, kadın öğretmenlerin cinsiyete dayalı ayrımcılık algıları ile psikolojik sermayeleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini; Yozgat ili Merkez ilçesi, İzmir ili Karşıyaka ilçesi ve Şanlıurfa ili Akçakale ilçesinde, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında ilköğretim kademesinde görev yapan, çeşitli branşlardan 247 kadın öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Cinsiyet Ayrımcılık Ölçeği (ACAÖ) ve Psikolojik Sermaye Ölçeği (PSÖ) kullanılmıştır. Kadın öğretmenlerin algılanan cinsiyet ayrımcılığı puanlarının düşük, psikolojik sermaye ölçeği alt faktörlerinden iyimserlik puanlarının orta, psikolojik dayanıklılık, umut ve öz yeterlilik puanlarının ise yüksek olduğu görülmüştür. 247 kadının %72,9'u (180 kadın) düşük düzeyde %21,1'i (52 kadın) orta düzeyde, %6,1'i (15 kadın) ise yüksek düzeyde algılanan cinsiyet ayrımcılığı yaşadığı görülmüştür. Kadın öğretmenlerin %3,6'sı (9 kadın) düşük düzeyde iyimserlik, %2,4'ü (6 kadın) düşük düzeyde psikolojik sağlamlık, %2'si (5 kadın) düşük düzeyde umut ve %2,8'i (7 kadın) ise düşük düzeyde öz-yeterliliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between female teachers' perceptions of discrimination based on gender and their psychological capital was investigated. The sample of the research; It consists of 247 female teachers working in various branches of primary education in Yozgat, İzmir and Şanlıurfa provinces in the 2022-2023 academic year. As a data collection tool in the study; Personal Information Form, Perceived Gender Discrimination Scale (PGDS) and Psychological Capital Scale (PCS) were used. It was observed that women's perceived gender discrimination scores were low, optimism, the scores of the psychological capital scale sub-factors, were moderate, and psychological resilience, hope and adequacy scores were high. It was also observed that 72.9% (180 women) of 247 women experienced low-level perceived gender discrimination, 21.1% (52 women) moderately, 6.1% (15 women) experienced high-level gender discrimination. 3.6% (9 women) had low optimism, 2.4% (6 women) had low resilience, 2% (5 women) had low hope, and 2.8% (7 women) women) had low self-efficacy.