Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bandoculuk hareketleri ve eğitimi
- Tez No: 55209
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIDVAN SÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
TURK SİLAHLI KLWETLERINDE BANDOCULUK HAREKETLERİ VE E?İTİMİ (DOKTORA TEZİ) Ercan YENAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN-1996 OZ Bu araştırmada; "Türk Silahlı kuvvetleri'nin Bandoculuk alanındaki hareketlerine tarihi evrimi içersinde genel bir yaklaşım yapılarak; bandoculuğun kaydettiği gelişmeler evreleri içersinde incelenmiş, aynı zamanda bandocu yetiştirme programlarının mevcut uygulamasının bir değerlendirmesine gidilerek, bu alandaki program geliştirme çalışmalarına katkı sağlanmak istenmiştir. Bu nedenle arastama problemi; Türk Silahlı Kuvvetlerininde Bandoculuk harekelerinin tarihsel gelişimi ve bugünkü durumu ile Türkiye'de bando elemanı yetiştirme konusu bir bütünlük içinde ele alınarak, tanımlanmaya çalışılmıştır. Arastama evrenini, Silahlı Kuvvetler Maka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu'nda 1995-1996 öğretim yıkıda görevli bando subayları ile bu kurumdan yetişen daha sonra bando komutanlıklarında bando komutam olarak görev yapan bando subayları oluşturmuş, evrenin tümü örnekleme alınmıştır. Böylece bando eğitim programlarının uygulamadaki ilgileri olan öğretmen ve öğrencilerin de değerlendirme sürecine katkılan sağlanmıştır. Araştırmada, durum saplamaya yönelik bir model esas alınmış, verilerin bir bölümü yazışma tekniklerinden (anketler) yoluyla toplanarak bilgisayar ortamında işlenmiş, çözüm ve yorumunda ise betimsel istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bilim Kodu : 304.06.00 Anahtar Kelimeler : Silahtı Kuvvetler, Bandoculuk Sayfa Adedi : 150 Tez Yöneticisi :Yrd.Doç. Dr.Rıdvan SÜER
Özet (Çeviri)
TOE MOVEMENTS AND EDUCATION OF MILITARY BAND IN THE TURKISH ARMED FORCES (PhD. Thesis) Ercan YENAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE-1996 ABSTRACT In this research; "By making a general approach to the Turkish Amiy'sBjnd movements in its historical evolution, the improvements of the Bands had been analysed in its evolution process and in the mean time, Bands current student education contribution to program improvement studies in this field By doing so, the research problem had been defined by considering as a whole, both the Turkish Army's Band movements' historical evaluation and its current status under Band member education subject subtitles. The sample space of the research includes Band officers both, who are currently working at the Süahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazrdama ve Smıf Okulu (Turkish Army Mızıka non commissioned officer preparation and class school) and those who were students in this school graduated as Band Commanders and appointed to the otter depaninentscf Turkish Army. By doing so, Band education program practice analysis had been done by the contribution of both students and teachers. In this research, a model aimed at determining the situation usas applied Some of the gathered fhrovgh questionnaires and were processed by compiler. Fot analysis are methods of describing statistics have been utilized Science code Keywords Page number 304.06.00 General Approach, Band 150 Supervisior :YrdDoç.Dr. Rıdvan SÜER