Sextic potansiyel için schrödinger dalga denkleminin tam çözümü
  1. Tez No: 55208
  2. Yazar: YAKUP YEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELMA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ill SEXT1C POTANSİYELİ İÇİN SCHRÖDINGER DALGA DENKLEMİNİN TAM ÇÖZÜMÜ (Yüksek Lisans Tezi) Yakup YEMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZ Bu çalışmada, radyal Schrödinger dalga denklemi n=0 için özfonksiyonun polinomik bir değeri kullanılarak tam olarak çözüldü. Çözüm için kullanılan potansiyel V(r)=ar2-br4+cr6 şeklindeki sextic ( doubly anharmonic potential) potansiyelidir. Burada a,b ve c pozitif parametrelerdir ve bu parametreler için b2 = 4c^(2£ + 5)+4ac kısıtlaması vardır. Radyal Schrödinger dalga denklemini amaçlayan bu özfonksiyon 0(r) = exp[g(r)] formunda olup, diferansiyel bir denkleme dönüşebilir. Verilen sextic potansiyeli için g(r) fonksiyonunun uygun bir seçimiyle bu diferansiyel denklem cebirik olarak çözülebilmektedir. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Sextic Potansiyeli, Schrödinger Denklemi, Tam Çözümler Sayfa Adedi : 70 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Selma ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
IV AN EXACT SOLUTION OF THE SCHRÖDINGER WAVE EQUATION FOR A SEXTIC POTENTIAL (M.Sc. Thesis) Yakup YEMEZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1996 ABSTRACT In this study, using an ansatz for the radial Schrödinger wave equation have been solved exactly for n=0. The potential which is used, is sextic potential (the doubly anharmonik potential) and the form of this potential is V(r)=ar2-br4+cr6. Where, a,b,c are positive parameters and for these parameters exist the constraint b2 = 4c%(2^ + 5) +4ac.The ansatz that presented to solve the radial Schrödinger wave equation is 0(r) = exp[g(r)] form and this ansatz can be transformed a differantial equation. For given sextic potential this differantial equation can be solved algebrically chosing appropriate g(r) function. Science Code : 404.03.01 Key Words : Sextic Potential, Schrödinger Equation, Exact Solutions Page Number :70 Adviser : Assoc.Prof.Selma ŞİMŞEK