Metindilbilimi açısından Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna adlı romanının incelenmesi
Analysis of Sabahattin Ali's Novel Named Madonna in a fur coat in terms of text linguistic
  1. Tez No: 552104
  2. Yazar: FARUK ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET KARA KÜTÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Dil insan hayatı için önemli bir araçtır. Geçmişten günümüze insan dil üzerinde düşünmüş ve çalışmalar yapmıştır. Dil üzerine yapılan çalışmalar başlangıçta sadece dilbilim başlığı altında yapılırken bu çalışmalar zamanla farklı kollara ayrılmıştır. Ayrılan bu kollardan bir tanesi de metindilbilimdir. Dilbilimin alt dalı olan metindilbilim, bir metni araştırma konusu yapar ve o metni bağdaşıklık ve tutarlılık gibi başlıca özellikler açısından inceler. İncelenen metin Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna adlı romanıdır. Birinci bölümde metindilbilim unsur olan bağdaşıklık açısından ele alınarak incelenmiştir. Bağdaşıklığı kapsayan oluşturucu ögenin yinelenmesi, gönderim, eksiltili yapılar, örtük anlatım, tümceler arası bağıntı ögeleri, değiştirim ve metni bölümlere ayıran belirticiler incelenmenin içeriğini oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak romanda bağdaşıklık bu yedi alt başlıkta incelenmiştir. İncelenen bu alt başlıkların tümü bize metinle ilgili dilsel yapılar hakkında bilgi vermektedir. Bunların çoğunda zamirlerin ön planda olduğu görülmektedir. Özellikle gönderimi kapsayan artgönderim ve öngönderim başlıklarında zamirlerin varlığı dikkat çekicidir. İkinci bölümde metnin tonları açıklanmış ve romanda hâkim olan tonlar verilmiştir. Kürk Mantolu Madonna adlı romanı incelenirken Doğan Günay'ın Metin Bilgisi adlı kitabı temel alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Language is an important tool for human life. From past to present, human has mulled over and worked on language. These works splitted on different sections in time while the works on language were only being made at the start under the title of text linguistics. One of those splitted sections is textlinguistics. Textlinguistics which is linguistic's sub-branch, makes a text a research subject and examines that text in terms of main properties such as coherence and consistency. The examined text is Sabahattin Ali's novel named Madonna in a Fur Coat. In the first chapter, the textlinguistics is examined in terms of the Cohesion which is an element. The repetetion of formative including coherence, anaphor, elliptical structures, implicit telling, the correlation factors between sentences , substitution and indices segmenting the text are creating contents of examination. Accordingly, coherence is examined in seven sub-headings. All of those examined sub-headings give information about linguistic structures to us. It's seen that pronouns are in the foreground in most of these sub-headings. Especially in anaphora and catophora headings including the anaphor, entity of pronouns are remarkable. In the examined text these seven sub-headings including homogenity having big benefits to the author and reader is seen. These benefits are given in examination just as it's given in the conclusion as well. In the second chapter, the tones of the text are explained and the dominant tones are given. While inspecting the novel named Madonna in a Fur Coat, Doğan Güney's book named Text Information is used as base.