Hasan Ali Toptaş'ın 'Kuşlar Yasına Gider' romanının metindilbilim açısından incelenmesi
Investigation of Hasan Ali Toptaş's 'Kuşlar Yasına Gider' in terms of textlinguistics
- Tez No: 661090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET KARA KÜTÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
İnsanlar hayatı boyunca diğer canlılarla iletişim içinde olmuştur. İletişim için kullanılan en eski ve etkili yöntem ise dildir. Zaman içinde dil geliştikçe bazı araştırmacılar dil üzerine düşünmeye, dili anlamaya çalışmış ve bunun üzerine dil ile bilimi bir araya getirerek onu her yönüyle incelemeye koyulmuşlardır. Böylece dilbilimi meydana gelmiştir. Dilbilimi de geliştikçe farklı alt dallara ayrılmıştır. Bu alt dallardan biri de metindilbilimi olmuştur. Metindilbilimi, metin içindeki tüm unsurları bağdaşıklık, tutarlılık, metinlerarasılık gibi çeşitli yönlerden inceler. Ele alınan metin Hasan Ali Toptaş'ın Kuşlar Yasına Gider adlı romanıdır. Birinci bölümde roman metindilbilimsel unsur olan bağdaşıklık açısından incelenmiştir. Metin içinde yer alan yinelemeler, gönderimler, eksiltiler, örtük anlatım, bağıntı ögeleri, belirticiler bu bölümde incelenmiştir. Metne bakıldığında özellikle yinelemeler ve gönderim incelemesinde zamir kullanımı dikkat çekecek kadar fazladır. İkinci bölümde romanda kullanılabilecek tonlar verilmiş ardından incelenen metinde var olan tonlar açıklanmıştır. Metinde çoğunlukla içsel ton kullanılmış olduğu gözlemlenmiştir. Kuşlar Yasına Gider adlı roman metindilbilimi açısından ele alınırken Doğan Günay'ın Metin Bilgisi adlı kitabından faydalanıldı.
Özet (Çeviri)
People have been in contact with other living things throughout their lives. The oldest and most effective method used for communication is language. As the language develops over time, some researchers have tried to think about and understand the language, and on top of that, they have started to examine every aspect of it by bringing together language and science. One of these sub-branches has been text linguistics. Textlinguistics examines all elements in a text from various aspects such as coherence, consistency, and intertextuality. The text under discussion is the novel of Hasan Ali Toptaş, named Kuşlar Yasına Gider. In the first chapter, the novel is examined in terms of coherence, which is a textual linguistic element. Repetitions, references, deletions, implicit expression, correlation elements, and markers in the text are examined in this section. When the text is examined, the use of pronouns is remarkably high, especially in repetitions and submission analysis. In the second part, the tones that can be used in the novel are given and then the tones in the text examined are explained. It has been observed that mostly internal tone is used in the text. The novel Kuşlar Yasına Gider is discussed in terms of text linguistics. While discussing, Doğan Günay's book Text Information was used.