Sosyal medyanın tüketici davranışlarına etkileri; Youtube fenomeni Danla Bilic takipçileri üzerine bir araştırma
The effects of social media on consumer behaviours a research on the followers of youtube phenomenia Danla Bilic
  1. Tez No: 552121
  2. Yazar: DİDEM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ NAZLIM TÜZEL URALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sosyal medya insanların yaşamını önemli ölçüde değiştirmiştir. Özellikle davranışlar ve alışkanlıklar ciddi bir şekilde değişmiş ve dünyadaki farklı kişiler ile fiziksel olarak bir arada olunmasa bile iletişim kurmak mümkün olmuştur. Sosyal medya kavramı zamanla ortaya çıkmıştır. Facebook ve Twitter'ın yanı sıra artık tüm ilgi YouTube'a yönelmiştir. Popüler video paylaşım siteleri kullanıcıların videolarını sanal ortamda paylaştıkları ve günlük yaşamda veya geçmiş olaylarda akla gelebilecek sitelerdir. Bu sitelerde şarkıları, güncel haberleri, sporu, kültürü, sanatı ve diğer birçok iç videoyu paylaşır. Kişisel hesaplar oluşturabilir ve bu sitelerde istenilen videolar yayınlanabilir. Şarkıcılar yeni bir albüm yayınladığında ilk olarak videoyu bu sitelerde hayranlarıyla paylaşır video paylaşım siteleri markalar açısından da reklam vermek amacıyla kullanılabilir. Ayrıca, bu siteler sayesinde takipçiler dünyanın başka yerlerinde gerçekleşen güncel olaylardan da haberdar olabilir. Kısacası bu siteler dünyada neler olup bittiğini takip etmek için uygun ortamlar olmaktadır. Sosyal medyanın son 10 yıl içinde kendi ünlülerini yaratmaya başlaması“etkileme(influencer)”kavramını ortaya çıkartmıştır. Artık sosyal medyada ünlü olan birisi kendi kullandığı ürünü takipçilerine tavsiye ederek onların da satın alma kararına doğrudan etki etmiş olmaktadırlar. Binlerce ve milyonlarca takipçi hedef kitlelerine internet dünyasından daha hızlı ve daha etkili bir şekilde ulaşabilmektedir. Özellikle YouTube'da ünlü olan kişilere yüksek fiyatlarla sponsorluk teklif edilmesi son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Bu sitelerde ortaya çıkan Youtuber'lık kavramı sayesinde milyonlarca insanın dikkatini çekmek mümkün olmaktadır. Yerli veya yabancı kanallarda yayın yapmayan, televizyonda karşımıza sık sık çıkmayan Reynmen, Enes Batur, Danla Biliç, Orkun Işıtmak ve diğer benzer isimler kendi sosyal medya hesaplarında milyonlarca takipçiye sahiptir. İnsanlara internet dünyası aracılığıyla hızlı ve etkili bir biçimde ulaşmanın önü oldukça açıktır. Bu durumun en önemli sebebi ise takipçilerle daima iletişim halinde olmak ve samimi bir ortam oluşturmayı sağlayabilmektir. Takipçiler kendi düşüncelerinin karşı tarafta karşılık bulduğunu fark ettiğinde bir samimiyet ve güven ortamı oluşmaktadır.Bu durumun pazarlama alanında sağladığı fayda oldukça büyüktür. Bu çalışmada video paylaşım sitesi YouTube'un pazarlama stratejisi olarak nasıl bir konumda olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media has significantly changed the lives of people. In particular, behaviors and habits have changed dramatically and it has been possible to communicate with different people in the world even if they are not physically together. The concept of social media has come to existence over time. In addition to Facebook and Twitter, all attention is now directed to YouTube. Popular video sharing sites are virtual platforms where users can share their videos. These sites also bring events about daily life or past to mind. In these sites, songs, current news, sports, culture, art and many other internal videos are shared. Personal accounts can be created and the desired videos can be published on these sites. When singers publish a new album, they firstly share the video with fans on these sites. Video sharing sites can also be used to advertise for brands. Thanks to these sites, followers may be aware of current events taking place in other parts of the world. Briefly, these sites are suitable for following what is happening in the world. The social media began to create its own celebrities in the last decade and it revealed a new concept which is called as“ influencer”. Now someone who is famous on social media recommends his products to his followers and has a direct impact on decision of purchase. Thousands and millions of followers can reach their target audiences faster and more effectively through the internet. In recent years, it has become quite popular to offer sponsorships with high prices for people who are especially famous on YouTube. With the concept of“YouTuber”that emerged on these sites, it is possible to attract the attention of millions of people. Reynmen, Enes Batur, Danla Biliç, Orkun Işıtmak and other similar names don't broadcast in domestic or foreign channels and they don't often appear on television, but they have millions of followers in their social media accounts. It's quite clear and easy to reach people quickly and effectively through the internet world. The most important factor for this situation is to always be in touch with the followers and be able to create a friendly atmosphere. An environment of sincerity and trust is formed when the followers realize that their thoughts have a response in opposite side. The benefit of this situation in marketing is considerably large. In this study, it was researched how a place the video sharing site YouTube has in marketing strategy.