Teakwondo sporcularının duygu durumları ve zihinsel dayanıklılıklarının ölçülmesi (Yozgat ili)
The role of social support in determining mental toughness in athletes (The city of Yozgat)
- Tez No: 601162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, teakwando sporcularının duygu durumları ve zihinsel dayanıklılıklarının incelenmesidir. Araştırma amacı doğrultusunda cinsiyet, yaş ve deneyim değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Ayrıca sporcularda duygu durumun zihinsel dayanıklılıkla ilişkisinin de incelenmesi araştırma amacı kapsamındadır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 sezonunda Yozgat ilinde aktif spor yaşamını sürdüren 277 sporcunun katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”, Sporda Duygu Durum Ölçeği ve“Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”nin yer aldığı form aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın temel amacı çerçevesinde cevapları aranan alt problemlere yönelik ölçek ile toplanan verilerin gerekli istatistiksel analizleri SPSS 22.0 (Statistical Packet for Social Sciences) programından yararlanılarak yapılmıştır. Yapılan analizlerde anlamlılık değeri, .05 olarak alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre cinsiyet değişkenine göre istatistiksel bir farklılık olmadığı gözlemlenmiştir. Yaş ve deneyim değişkenleri açısından ise istatistiksel bazı farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak duygu durum düzeyinin sporcularda zihinsel dayanıklılığın bir belirleyicisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
he aim of this study is to investigate the emotional states and mental endurance of teakwando athletes. The aim of the research is to determine whether there is a significant difference according to gender, age and experience variables. In addition, the relationship between emotion and mental endurance in athletes is within the scope of the research purpose. Descriptive scanning model was used in the research. The study group of the research was realized with the participation of 277 athletes active in Yozgat in 2018-2019 season. The data of the study were collected by using the ''Personal Information Form ", ''Sport Emotional Questionnaire'' and ''Mental Endurance Scale'' form. SPSS 22.0 (Statistical Packet for Social Sciences) was used for statistical analysis of the data collected with the scale for the sub-problems whose answers were sought. In the analyzes, the significance value was taken as ,05. According to the results of the study, it was observed that there was no statistical difference according to gender. There were some statistical differences in terms of age and experience variables. As a result, it can be said that mood level is a determinant of mental endurance in athletes