Taekwondo sporcularının sporda zihinsel dayanıklılık düzeyinin antrenör- sporcu ilişkisine olan etkisinde temel psikolojik ihtiyaçların aracılık rolü
The mediating role of basic psychological needs in the effect of taekwondoathletes' mental endurance level in sports on the coach-athlete relationship
- Tez No: 666071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN TOLUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma kapsamında taekwondo branşındaki sporcuların sporda zihinsel dayanıklılık düzeylerinin antrenör-sporcu ilişkisine etkisinde temel psikolojik ihtiyaçların aracılık rolünün belirlenmesi ve bu değişkenlerin ilişki düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu değişkenler arasındaki olası ilişkileri gösteren bir model kurulmuş ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak test edilmiştir. Araştırmada, Deci ve Ryan (2000) tarafından geliştirilen; Kesici, Üre, Bozgeyikli ve Sünbül (2003) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği”, Sheard, Golby ve Van Wersch (2009) tarafından geliştirilen; Altınbaş (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”ve Jowett ve Ntoumanis (2004) tarafından geliştirilen; Altıntaş, Kazak Çetinkalp ve Aşçı (2012) tarafından Türkçeye uyarlaması“Antrenör- Sporcu İlişki Ölçeği”, 458 gönüllü sporcuya uygulanmıştır. Katılımcıların sporda zihinsel dayanıklılık, temel psikolojik ihtiyaçları ve antrenör-sporcu ilişkisi düzeylerine yönelik betimsel istatistikler (kişi sayısı, minimum, maksimum, ortalama, standart sapma) hesaplanmıştır. Ayrıca bazı demografik özelliklerine göre ilişki düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve değişkenler arası olası ilişki düzeyi için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda taekwondo sporcularının sporda zihinsel dayanıklılıkları, temel psikolojik ihtiyaçları ve antrenör-sporcu ilişki düzeylerinin yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenler açısından incelendiğinde; temel psikolojik ihtiyaçlar değişkeninde yaş seviyesi yüksek sporcular ile kadın sporcular lehine ve antrenör-sporcu ilişkisi değişkeninde ise yaş seviyeleri yüksek sporcular ile antrenörü ile çalışma süresi uzun olan sporcularda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca taekwondo sporcularının sporda zihinsel dayanıklılık düzeylerinin temel psikolojik ihtiyaçlar aracı değişken olarak kullanıldığında antrenör-sporcu ilişkisini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, it was aimed to determine the mediating role of basic psychological needs in the effect of the mental endurance levels of sportsmen in the taekwondo branch on the coach-athlete relationship and to examine the relationship levels of these variables. A model showing the possible relationships between these variables was established and tested using structural equation modeling. In research, developed by Deci and Ryan (2000);“Basic Psychological Needs Scale”adapted into Turkish by Kesici, Üre, Bozgeyikli and Sünbül (2003), developed by Sheard, Golby and Van Wersch (2009);“Mental Endurance Scale in Sports”adapted into Turkish by Altınbaş (2015) and developed by Jowett and Ntoumanis (2004); The“Trainer-Athlete Relationship Scale”, adapted into Turkish by Altıntaş, Kazak Çetinkalp, and Aşçı (2012), was applied to 458 volunteers. Descriptive statistics (number of people, minimum, maximum, average, standard deviation) were calculated for the participants' mental toughness, basic psychological needs and trainer-athlete relationship levels in sports. In addition, oneway analysis of variance (ANOVA) was used to determine the relationship levels according to some demographic characteristics and structural equation modeling was used for the possible relationship level between variables. As a result of the research, it was determined that taekwondo athletes have high levels of mental endurance, basic psychological needs and trainer-athlete relationship in sports. When analyzed in terms of demographic variables; In the basic psychological needs variable, there were significant differences in favor of high-age athletes and female athletes, and in the trainer-athlete relationship variable, between athletes with high age levels and athletes with a long working time with their coach. In addition, it has been found that the mental endurance levels of taekwondo athletes in sports affect the trainer-athlete relationship when basic psychological needs are used as a tool.