Taekwondo sporcularının zihinsel dayanıklılık ve duygusal zekâ düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental toughness and emotional intelligence levels of taekwondo athletes
  1. Tez No: 747316
  2. Yazar: ALARA HİLAL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye Taekwondo Federasyon'una bağlı 18 yaşından büyük halen aktif olarak devam eden lisanslı sporcuların zihinsel dayanıklılık ve duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve aynı zamandacinsiyet, yaş, eğitim durumu, spor yaşı, haftalık antrenman sayısı ve milli sporculuk durumu değişkenleri açısından incelemektir. Araştırma grubunu; 18 yaşından büyük Türkiye Taekwondo Federasyonu'na bağlı ve halen aktif olarak yarışmalara katılan 113 kadın (%54,9), 93 erkek (%45,1) olmak üzere toplam 206 gönüllü taekwondo sporcusu oluşturmaktadır. Katılımcılar, olasılığa dayalı olmayan örneklemen yöntemlerinden, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada“betimsel tarama modelinde ilişkisel tarama yöntemi”kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; ''Kişisel Bilgi Formu'',“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”(SZDE),“Sporda Duygusal Zekâ Envanteri”(SDZE) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is connected to Turkey Taekwondo Federation of licensed athletes over the age of 18 are still actively ongoing to determine the relationship between levels of mental toughness and emotional intelligence and also gender, age, education, sport, age, national and state variables in terms of the number of weekly training in sportsmanship to examine. The research group consists of a total of 206 volunteer taekwondo athletes, including 113 women (54.9%) and 93 men (45.1%) who are over the age of 18 affiliated to the Turkish Taekwondo Federation and are currently actively participating in competitions. The participants were determined by the easily accessible case sampling method from non-probability based sampling methods. In the research,“relational screening method in descriptive screening model”was used. As a data collection tool;“Personal Information Form”,“Mental Endurance Inventory in Sports”(SZDE),“Emotional Intelligence Inventory in Sports”(SDZE) were used.