Harran Ovası çiftçilerinin makina kullanım durumu ve geliştirme olanakları üzerine bir araştırma
- Tez No: 55217
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ETHEM GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV HARRAN OVASI ÇÎFTÇÎLERÎNÎN MAKÎNA KULLANIM DURUMU ve GELİŞTİRME OLANAKLARI ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Hasan Hüseyin YAYLAGÜL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Temmuz 1996 ÖZ Bu çalışmada Harran ovasında tesadüf örnekleme yöntemi ile seçilen işletmelerden, yakılan anket sonuçlarından yararlanılarak mevcut üretim şekli ve mekanizasyon kriterleri saptanmıştır.Seçilen işletmelerin bulunduğu alana suyun gelmesi ile değişen üretim deseninin durumuna göre, mekanizasyon düzeyi, ortaya çıkan kW/ha değerinin bölge ve il bazında karşılaştırılması ile alet ekipman varlığının yeterlilik durumu belirlenmiştir. Bilim kodu : Anahtar kelimeler :Makina kullanımı Sayfa adedi ".?& Tez yöneticisi :Yrd Doç Dr. ibrahim Ethem GÜLER
Özet (Çeviri)
V Reesearch on the Usage of Machinary of Harran Plain's Farmers and Their Imrovement Posibilities (M.Sc Thesis) Hasan Hüseyin YAYLAGÜL QAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 1996 ABSTRACT In this study, present production typ es and criterions of mechanization was detected by survey results in Agricultural farming which was selected by random sampling in Harran plain.Production types have been altered in selected agricultural farming with watering. According to altered production types, level mechanization was obtained by detection of degree of kW/h which is carried out comparing of the region and province. Science code : Key words :Usage machinery Page number s 78 Adviser :Yrd Doç Dr. İbrahim Ethem GÜLER