Türkiye'de görme engelli öğrencilerin müzik eğitiminde karşılaştıkları sorunlar ile ilgili öğrenci görüşleri
Student's views regarding the problems faced by visually impaired student's considering music education in Turkey
- Tez No: 552174
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, görme engelli öğrencilerin müzik eğitiminde karşılaşmış oldukları sorunlar ile ilgili bir araştırma yapılmıştır. Görme engelli öğrencilerin müzik derslerinde almış oldukları eğitim çerçevesinde, öğrencilerin görüşlerinden hareketle, karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Bu amaçla ; özel eğitim, özel eğitimde müziğin yeri; görme engelli öğrencilerin özellikleri, görme engelli öğrencilerin eğitimleri, görme engelli öğrencilerin müzik eğitimleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Görme engelli öğrencilerin müzik eğitimi ile ilgili bilgileri ölçmeye/saptamaya yönelik Ankara'da bulunan görme engelliler okullarında öğrenim gören 5.6.7. ve 8. sınıf öğrencilerine“Likert Tipi Anket”uygulanmış ve uygulanmış olan bu anket uzman görüşleri ile oluşturulmuştur. Uygulanan anketten elde edilen bulgular doğrultusunda sonuçlara ulaşılmış ve bu sonuçlardan hareketle karşılaştıkları sorunlara yönelik öneriler yazılmıştır. Yapılan bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre sonuçlar genel olarak şu şekilde belirtilebilir; görme engelli öğrencilerin müzik eğitimlerinde haftalık bir saatlik müzik derslerinin yetersiz olduğu, öğretmen ve öğrencilerin Braille Alfabesini yeterli düzeyde kullanamıyor olması, müzik sınıflarının fiziksel anlamda yetersizliği, öğretmenlere hizmet içi eğitimin yapılması gerektiği, görme engelli öğrencilere yönelik kaynakların bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Özel Eğitim, Görme Engelli Öğrencilerin Eğitimi, Müzik Eğitimi, Müzik Dersi, Braille Alfabesi Sayfa Adedi : 81 Danışman : Prof. Dr. Salih AKKAŞ
Özet (Çeviri)
In this work, research has been made considering the problems students who are visually impaired face in music education. Regarding the education visually impaired students receive in music classes, their opinions It was aimed to determine the problems the students have and establish solutions to these problems. With this aim; information was provided about special training, the place of music in special training, qualities of visually impaired students, education of visually impaired students and music education of visually impaired students. Visually impaired students information about music education for measuring / detection located towards visually impaired studying in schools in Ankara 5.6.7. and 8th grade students to“Likert Skale Questionnaire”applied and implemented this survey, which was created by expert opinion. The results were reached in accordance with the findings of the questionnaire applied and suggestions were made for the problems they faced based on these results.According to the results of this research, the opinions of the students can be stated as follows; inadequacy of a weekly one-hour music course in the music education of visually impaired students, teachers and students cannot use Braille Alphabet adequately, inadequacy of music classes physically, teachers need to take on-the-job training, there is no resources for visually impaired students. Key Words : Special training, Education of visually impaired students, Education of music , Music Lesson , Braille Alphabeth Page Number : 81 Supervisor : Prof. Dr. Salih AKKAŞ