Üniversite öğrencilerinin eşcinselliğe ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of the opinions on homosexuality of university students
  1. Tez No: 552202
  2. Yazar: RUKEN EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma, Kafkas Üniversitesi‟nde öğrenim gören öğrencilerin eşcinselliğe ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kafkas Üniversitesi fakülte ve yüksekokullarında öğrenim gören toplam 3048 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, soru formu ve Eşcinsellik Tutum Ölçeği (ETÖ) kullanılmıştır. Soru formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerine; ikinci bölümde ise öğrencilerin eşcinselliğe ilişkin tutumlarını etkileyebileceği düşünülen faktörlere yönelik sorular yer almaktadır. Soru formu ve ETÖ 04.12.2017-16.03.2018 tarihleri arasında uygulanmıştır. Elde edilen veriler; ortalama, standart sapma, yüzdelik ve sayılar, t-testi(independent samples t-testi) ve Oneway Anowa testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin eşcinsellik tutum ölçeği puan ortalamasının (2,85±0,33) olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin Cronbach Alfa Katsayısı“0,80”olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Research was conducted as descriptive with the aim of determining the opinions on homosexuality of the students, who have been studying in Kafkas University. Sample of the research was composed of total 3048 students, who have been studying in the faculties and vocational schools of Kafkas University. Question form and Homosexuality Attitude Scale (HAS) were used as data collection tool. The question from consists of two chapters. In the first chapter, the questions relevant to sociodemographic characteristics of the students were given, and the factors that is thought to affect the attitude towards homosexuality of the students are asked in the second chapter. Question form and HAS were applied between 04.12.2017- 16.03.2018. Data obtained were analysed by using average, standard deviation, percentage and numbers, independent samples t-test and One-way Anova tests. As a result of the research, score average of homosexuality attitude scale of the students was determined (2,85±0,33). Cronbach Alpha Coefficient of the scale was found“0,80”.