Üniversite öğrencilerinin eşcinsellere yönelik tutumlarında toplumsal cinsiyet algısının etkisi
the effect of gender perception on attitudes of university student towards homosexuality
  1. Tez No: 724437
  2. Yazar: AFİDE SİNEM ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma üniversite öğrencilerinin, toplumsal cinsiyet algıları ile eşcinsellere yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi ölçmek ve alan yazınına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma örneklemini Haliç Üniversitesi Sütlüce Kampüsü'nde öğrenim gören 371 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada verilerin toplanmasında“Sosyo-demografik Bilgi Formu, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ve Lezbiyen ve Geylere Yönelik Tutum (LGYT) Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Araştırma bulgusunda toplumsal cinsiyet algısının lezbiyen/geylere yönelik tutumu ne şekilde yordadığını ortaya koymak için yapılan basit doğrusal regresyonu analizi sonucunda, toplumsal cinsiyet algısı ile lezbiyen/geylere yönelik tutum puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak toplumsal cinsiyet algısının lezbiyen/geylere yönelik tutum puanının anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to measure the relationship between university students' attitudes towards gender perceptions and genders and to contribute to the literature. The study sample consisted to 371 university students that studying in Haliç University Sütlüce Campus. In this study, Socio-demographic Information Form, Gender Perception Scale and Attitudes Towards Lesbians and Gays (LGYT) Scale add were used to collect data. SPSS 25 program was used to analyze the data. As a result of a simple linear regression analysis to determine how gender perception perceives the attitude towards lesbian / gays, there is a significant relationship between gender perception and attitude towards lesbian / gays. As a result, it was found that gender perception was a significant predictor of attitude towards lesbian / gays.