Edebiyat eğitimcisi olarak Ahmet Hamdi Tanpınar
As a literature educator Ahmet Hamdi Tanpınar
- Tez No: 552203
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇELTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Edebiyat, toplumun yapısını şekillendiren unsurlardandır. Her ne kadar eski değeri kaybolmuş gibi görünse de edebiyatın insana kazandırdıkları yönünden en önemli sanat dallarından biri olduğu herkesçe kabul edilebilir bir gerçektir. Edebiyat, kültürümüzü çağlar ötesine aktaracak zenginlikte bir sanat dalıdır; değerlerimizin devamlılığını sürdürebilmesi için en önemli yardımcılardan birisidir. Değerlerin devamlılığı edebiyat vasıtasıyla sağlanabilir ancak bu noktada edebiyatın devamlılığının nasıl sağlanacağı sorusu akıllara gelir. Bu sorunun yanıtı muhakkak ki eğitim olacaktır. Edebiyatın eğitimi ve öğrencilere aktarılması bizim için son derece mühimdir. Edebiyat eğitiminde hangi yöntemlerin ya da hangi anlatım tekniklerinin benimseneceği önem arz eder. Çoğu edebiyat eğitimcisi, öğrencileri metinlerle karşı karşıya getirerek anlama ve yorumlama üzerinde çalışmayı tercih eder. Böylelikle öğrenci doğrudan çıkarım yapabilecektir. Son yıllarda öne sürülen yapılandırmacı eğitim yaklaşımının da edebiyat eğitiminde ne kadar kullanıldığı ve başarıya ne ölçüde ulaştığı tartışma konusudur. Günümüzdeki edebiyat eğitiminin amacını değerlendirdiğimizde bu eğitimin edebî dönemlerin ve edebî şahsiyetlerin öğretimi çerçevesinde sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Bu amaçlarının dışında insanlara estetik zevkler aşılama boyutu hem yöneticiler hem de edebiyat eğitimcileri tarafından göz ardı edilmiştir. Tanpınar ise derslerinde kullandığı sanatkârane üslubu ile öğretimin yanında estetik zevklerin kazanımına da destek olur. Bu araştırma Ahmet Hamdi Tanpınar'ın edebiyat eğitimi konusundaki görüşlerini içermektedir. Yıllarca hem lisede hem üniversitede edebiyat öğretmenliği yapmış Tanpınar; sıradan öğretim yöntemlerinin dışında, çağrışım zincirleri doğrultusunda bir anlatım seçtiği için ve edebiyatla sanatı iç içe sunduğu için bu araştırmaya konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Literature is one of the factors shaping structure of society. Even though its old value seems lost, it's admitted that literature is one of the most important art branches because of the things literature brings to one. Literature is a wealthy art branch that will transfer our culture beyond the ages, and also is one of the most important assistants for our values to keep the continuity of them. The continuity of values can be ensured by literature but herein the question how to ensure the continuity of literature comes to the minds. The answer of the question will certainly be education. The instruction of literature and transfering to the students are extremely important for us. In literature education which methods or which expression techniques will be used have big importance. Many literature educationalists prefer working on comprehension and explication by making students to face the texts. In this way, student can make a inference directly. It is on issue of conflict how much the constructivist educational approach that has been put forward recently is applied and how much it has reached success. When we evaluate the aim of today's literature education, we can say that this training stays limited about literary periods and teaching literary personalities. Beyond these aims, the point of providing esthetic pleasure to people has been ignored both by executives and also literature educationalists. As for Tanpınar, he supports gaining esthetic pleasure along with his artistic style used in his lessons. This research includes the ideas of Ahmet Hamdi Tanpınar about literature education. Tanpınar who worked as a literature teacher both in high school and university, has become a subject for this research because except ordinary teaching methods, he chose an expression oriented connotation chains and introduced art and literature nested.