Yatayda 180 derece tarama yapan 100 metre mesafeli termal kaynak dedektörü
  1. Tez No: 55221
  2. Yazar: SALİH SÖYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
YATAYDA 180° TARAMA YAPAN 100 METRE MESAFELİ TERMAL KAYNAK DEDEKTÖRÜ (Yüksek Lisans Tezi) Salih SÖYLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZ Bu tezde pyroelektrik dedektör kullanılarak yatay eksende 180° hareketli bir termal dedektör sistemi üzerinde çalışılmıştır. Akım duyarlılığı, voltaj duyarlılığı, gürültü, gürültü eşdeğer gücü ve sezicilik bir pyroelektrik dedektörün temel termodinamik modelinden türemiştir. Akıma bağlı frekans ve voltaj duyarlılıkları açıklanmıştır. Çeşitli uygulamalar için pyroelektrik madde seçimini etkileyici faktörler kısaca özetlenmiştir. Çeşitli yeni uygulamaların olabilirlikleri ve pyroelektrik dedektörlerin gelişimleri de kısaca tartışılmaktadır. P2288 tipinde HAMAMATSU şirketinin ürettiği pyroelektrik dedektör kullanılarak bir prototip vücut ısısı dedektör sistemi yapılmıştır. Bu dedektörde; standart TO-5 kılıfi içerisinde birbirine zıt iki çit kutuplu kristal (Lityum - tantalat1 tan yapılmış) bulunmaktadır. Ayrıca kaynak izleyici JFET de mevcuttur. Dedektör değişik doneler üzerinde denenmiş ve elde edilen sonuçlar tablo halinde değerlendirilmiştir. Bilim kodu Anahtar kelimeler : Pyroelektrik dedektör Sayfa adedi Tez yöneticisi : Doç. Dr. İsmail COŞKUN -n-
Özet (Çeviri)
THERMAL SOURCE DETECTOR SCANNING THE RANGE OF 100 METERS İN 180 HORÎZANTAL ANGLE (MSc.Thesis) Salih SÖYLER GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1996 ABSTRACT In mis thesis, a thermal detector system in a 180 movement on a horizontal axis, is studied by using a pyroelectric detector. Current and, voltage responsivity, noise, noise equivalent power and detectivity are derived from the fundamental thermodynamic model of a pyroelectric detector. Frequency-dependent current and voltage responsivities are explained. Factors influencing the choice of payroelectric metarial for various new applications are briefly summarized. The possibilities of various new applications and the developments of pyroelectric detectors are also briefly discussed. A prototype on a body heat detector system has been built using a HAMAMATSU company's payroelectric detector type P2288. The detector has been tested on differet data and the obtained results have been analyzed. Science code Key words Page number Adviser Payroelectric detector Associate Prof Dr.Ismail COŞKUN -HI-