Gelenekten modern-postmodern anlatıya Çanakkale romanları
Çanakkale novels from traditional modern-postmodern
- Tez No: 552234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışma gelenekten modern-postmodern anlatıya Çanakkale romanlarının tahlilidir. Çanakkale Savaşı müstakil olarak romanlarda uzun süre ele alınmamış ancak son yıllarda işlenmeye başlanmıştır. Bu çalışmada diğer tarihî romanlara ve postmodern romanlara değinilmeyecektir. Yalnızca Çanakkale Savaşı'nın ele alındığı romanlar biçim, muhteva, üslup bakımından incelenecektir. Çalışmanın giriş kısmında roman, romanın ortaya çıkışı, Türk edebiyatında roman, tarihî romanlar, Türk edebiyatında tarihî romanlar, geleneksel anlatıya bağlı tarihî romanlar ve modern-postmodern tarihî romanlar hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Türk Edebiyatında Öyküsünü Çanakkale Savaşlarından Alan Türk Romanları, Çanakkale Savaşlarını Ele Alan Romanlarda Kurgu Ve Gerçeklik ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Çanakkale Savaşlarının anlatıldığı romanlar; muhteva, biçim, anlatıcı ve bakış açısı, olay örgüsü, şahıslar kadrosu, mekân, zaman, üslup, anlatım teknikleri, söz varlığı bakımından tahlil edilmiştir. Sonuç kısmında ise tahlil sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiş, çalışmanın ekler bölümünde incelenen romanların kısa özetleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is the analysis of Çanakkale novels from traditional to modern-postmodern narration. The Battle of Canakkale has not been the subject of the novels for a long time, but has started to be dealt with in recent years. In this dissertation, other historical novels and modern- postmodern novels aren't considered. Only the Roma in which the Çanakkale war was dealt with will be examined in terms of form, content and style. The aim of this thesis is to introduce the students to the history of Turkish literature and the historical development of Turkish literature. In the first part of the thesis, fiction and reality were discussed in novels dealing with the Battle of Canakkale. In the second part of the thesis, the novels in which the Çanakkale wars were discussed; content, form, narrative and point of view, plot of events, staff of individuals, space, time, style, expression techniques, vocabulary were analyzed. In the conclusion part, the data obtained as a result of the analysis were evaluated and the short summaries of the novels examined in the Appendix section of the study were given.