Anadalı keman olan müzik öğretmenlerinin ortaokul müzik dersinde karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered by the music teachers major in violin in the secondary school music course and solution proposals
  1. Tez No: 552249
  2. Yazar: UFUK ALPER ÖNDEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATIMA AKYÜZLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada temeldeki amaç, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda keman eğitimi alan müzik öğretmenlerinin ortaokul kurumlarında çalışmaya başladıktan sonra karşılaştıkları güçlüklerin tespit edilerek ortaya konması ve çözüm önerileri getirilmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel model uygulanmış ve konunun içeriği gereği alan taraması yapılmıştır. Bunun için açık uçlu anket soruları hazırlanarak bir ön çalışma yapılmış ve Denizli'de özel ve resmi ortaokullarda çalışan 28 müzik öğretmenine uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda ana dalı keman olan müzik öğretmenlerinin yaşadıkları güçlükler; müzik sınıflarının eksikliği, ders saatlerinin yetersizliği, öğrencilerin, idarecilerin ve diğer öğretmenlerin müzik dersine karşı olumsuz tutum ve davranışları, sınıflardaki yalıtım sorunu ve Türk Müziği alanındaki eğitim yetersizliği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this study is to determine the difficulties encountered in the secondary schools by the music teachers who have studied violin in institutions that train music teachers, and to present solutions. In this study, a descriptive model, one of the quantitative research methods, was applied and due to the nature of the subject area scan was performed. For this purpose, open-ended survey questions were prepared and a preliminary study was performed and it was applied to 28 music teachers working in private and public secondary schools in Denizli. As a result of the research, the main problems encountered by the music teachers major in violin, the lack of music classes, lack of course hours, the negative attitudes and behaviors of students, administrators and other teachers towards the music lesson, the isolation problem in the classrooms and the lack of education in the field of Turkish Music were determined.