Türkiye'de kamu özel ortaklığı modeli çerçevesinde şehir hastaneleri uygulaması ve Mersin Şehir Hastanesi örneği
Public private sector partnership, city hospitals, financial sustainability, Mersin City Hospital
- Tez No: 552284
- Danışmanlar: PROF. DR. TURKAY BERKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
1980'lerden sonra dünya genelinde uygulanan politikalarla kamusal hizmetlerin farklılaşması gündeme gelmiştir. Geleneksel yöntemlerden uzaklaşılarak daha etkin ve verimli olabileceği düşünülen politikalara geçiş olmuştur. Günümüzde pek çok ülke Kamu Özel Ortaklık (KÖO) modellerine teşvik vermektedir, çünkü göreceli olarak az maliyetli, daha etkin ve hızlı oldukları düşünülmektedir. KÖO modelleri, kamu projelerinin sürekli maliyet artışı, etkili olmamaları ve ihtiyaçlara yavaş cevap vermeleri nedeniyle tercih edilmektedir. Dünyada bazı ülkelerin klinik hizmetleri kamu girişimleri yoluyla sunduğu, bazı ülkelerin de hem klinik hem de klinik olmayan hizmetleri özel sektöre ihale ettiği gözlemlenebilir. Türkiye'de ise; hastanelerin inşası, cihazların bakımı gibi klinik olmayan hizmetler KÖO modeliyle özel girişimlerle karşılanırken, klinik hizmetler sadece kamu ortağınca sağlanmaktadır. Bu çalışma modelin Türkiye'deki gereksinimini tartışmakta, kamu maliyesi ve sağlık hizmetleri üzerindeki etkileri analiz etmektedir. Bu model son yıllarda dikkat çekici bir gelişme göstermiş ve“Şehir Hastaneleri”başlığı altında tartışılmıştır. Modele göre, nitelikli yatak ve tıbbi cihaz ihtiyacının bütçe disiplininden ödün vermeden karşılanacağı düşünülmektedir. Çalışmada Türkiye'nin ilk Şehir Hastanesi olarak 2017 yılında açılışı yapılan Mersin Şehir Hastanesi hastanenin yapısı ve işletme süreci açısında örnek olarak modellenmiş olup, fiziki özellikleri ve Mersin şehrinin sağlık hizmeti sunumuna katkısına da değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
After 1980s, differentitiation in the proposition of public services have came into question with policies applied throughout the world. Transition from traditional methods to policies which were thought to be more efficient and effective occurred. Nowadays, many countries provide incentives for Private Public Partnership(PPP) models, because they are considered to be relatively less costly, more efficient and fast. PPPs are preferred because of the continuous cost increase and ineffective and slow response to needs in the public projects. It is observable that; some countries in the world serves clinical services through public initiative, others provides both the clinical and non-clinical services completely by contracting with the private sector. As to Turkey, clinical services are provided by public partner while non-clinic services such us maintenance of medical devices, construction of hospitals are compensated by private initiatives through PPP model. This study, discusses the necessity of the model in Turkey, analyzes it effects on public finance and provision of health services. This model has shown remarkable development and argued under the title of“City Hospitals”in recent years. According to the model, it is thought that quality bed and medical device needs will be compensated without compromising on budgetary descipline. Mersin City Hospital ,that was opened in 2017 as the first city hospital of Turkey, has been modelled as an example in terms of its structure and management processes; its physical properties and contribution to health service provision of Mersin city are also considered in the study.