Yeni kamu yönetimi anlayışları çerçevesinde Türkiye'de sağlık yönetiminin gelişimi: Şehir hastaneleri örneği
The development of health management in Turkey in the framework of new public management approaches: The case of city hospitals
- Tez No: 800229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Public Administration, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
1980'lerden sonra dünya genelinde uygulanan politikalarla kamusal hizmetlerin farklılaşması gündeme gelmiştir. Geleneksel yöntemlerden uzaklaşılarak daha etkin ve verimli olabileceği değerlendirilen politikalara geçiş olmuştur. Günümüzde pek çok ülke Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modellerini teşvik etmektedir, Kamu özel İşbirliği modeli ile kamu düşük maliyet ile daha etkin ve hızlı hizmet üretmektedir. Sağlık sisteminin yetersiz ve sorunlu olduğu tespiti yapılarak iyileştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanmasının yeni bir bakış açısı ile mümkün olacağı değerlendirilmiştir. Bu 2003 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı (SDP) başlatılmıştır. Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeli ile yaşama geçirilen şehir hastaneleri ise yeni bir kurumsal mantığı temsil etmektedir. Bu çalışmada, Yeni kamu yönetimi anlayışı ile birlikte, Türkiye'de sağlık yönetimindeki değişim ve gelişimi Şehir Hastaneleri örneği ile ele almaktadır. Yeni konsept olarak gelişen ve kamu-özel ortaklığını temsil eden şehir hastaneleri modelinin çatışacağı alanlar ve şehir hastaneleri modelinin özellikleri, avantaj ve dezavantajları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
After the 1980s, the differentiation of public services has come to the fore with the policies implemented around the world. There has been a transition to policies that are considered to be more effective and efficient by moving away from traditional methods. Today, many countries encourage Public Private Partnership (PPP) models. With the Public-Private Partnership model, the public produces more efficient and faster service with low cost. It was determined that the health system was inadequate and problematic, and it was evaluated that it would be possible to improve and ensure its continuity with a new perspective. It was initiated in 2003 the Health Transformation Program (HTP). City hospitals, which have been implemented with the Public Private Partnership (PPP) model, represent a new institutional logic. In this study, together with the new public management approach, the change and development in health management in Turkey is discussed with the example of City Hospitals. The areas where the city hospitals model, which has developed as a new concept and represents the public-private partnership, will conflict, and the features, advantages and disadvantages of the city hospital model are discussed.