İmalat sanayi banka kredilerinin toplam istihdam üzerine etkileri: Türkiye ekonomisi üzerine ekonometrik bir analiz
The effects of manufacturing industry's bank credits on total employment: An econometric analysis on Turkish economy
- Tez No: 552289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanayi sektörü gerek ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerine ulaşmada sahip olduğu büyük önem, gerekse de iş imkanı yaratmasından dolayı istihdam kapasitesine yaptığı katkı nedeniyle kritik önem taşıyan bir faaliyet alanıdır. Sanayi sektörü içerisinde en büyük paya sahip alt sektör ise imalat sanayidir. Bu çalışmada bankacılık sektörü tarafından imalat sanayi sektörüne verilen kredilerin toplam istihdam hacmine etkisi, 2005:1-2017:4 dönemine ait üçer aylık veriler yardımıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Kredilerin istihdam hacmi üzerinde yarattığı etkinin kredinin vadesine göre farklılaşabileceği hususu dikkate alınarak beş farklı regresyon tahmin edilmiştir. Ayrıca modellerin tahmin gücünü artırmak amacıyla konuyla ilgili mevcut literatür çalışmalarından yararlanarak imalat sanayi üretim ve ciro endeksleri, asgari ücret, GSYH, kredi faiz oranı gibi bazı kontrol değişkenler regresyonlara eklenmiştir. Johansen Eşbütünleşme yöntemi ile ulaşılan bulgular, uzun dönemde imalat sanayi sektörüne verilen orta-uzun vadeli nakdi krediler ve toplam nakdi kredilerin istihdam hacmi üzerinde pozitif ve anlamlı etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Kısa vadeli nakdi kredilerin uzun dönemde istihdam hacmi üzerine etkisi ise negatif işarete sahip ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Ayrıca imalat sanayi üretim endeksi, ciro endeksi ve GSYH ile istihdam hacmi arasında uzun dönemde pozitif yönlü ve anlamlı; asgari ücret ve faiz oranı ile istihdam hacmi arasında ise negatif yönlü ve anlamlı ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The industrial sector is a critical field of activity, due to its great importance in achieving the economic growth and development goals and due to its contribution to employment capacity as well as providing job opportunities. The sub-sector with the largest share in the industrial sector is the manufacturing industry. In this study, the effect of given loans by the banking sector to the manufacturing industry sector on the total employment volume are tried to be determined with quarterly data of the period: 2005: 1-2017: 4. Considering that the effect of loans on the employment volume may differ according to maturity of the loan, five different regressions are estimated. Some control variables such as manufacturing industry production and turnover index, minimum wage, GDP, loan rate are added to the regressions by utilizing the available literature studies on this subject in order to increase the predictive power of models The findings reached by Johansen Cointegration method have showed that medium-long-term cash loans and total cash loans to manufacturing industry sector in the long term have positive and significant effects on the volume of employment. The effect of short-term cash loans on long-term employment volume has a negative sign and is statistically significant. In addition, It has been concluded that there are long-term positive and significant relationships between manufacturing industry production index, turnover index and GDP and employment volume and there are negative and significant relationships between minimum wage and interest rate and employment volume.