Şeyh Alaaddin el-Haznevî'nin hayatı ve tasavvufi kişiliği
The life of sheikh Alaaddin el-Haznawi and his literary personality
- Tez No: 552290
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
M.S. 1919 ile 1969 yılları arasında Suriye'nin Kamışlı ilinin Hazna ve Telmaruf köylerinde yaşamış olan Şeyh Alaaddin el-Haznevî'nin hayatı ve ilmî olarak ortaya koyduğu çalışmaları İslam dünyasında belli ölçüde etkili olması hasebiyle tasavvuf kültürü açısından önem arz etmektedir. Zira Türk-İslam Edebiyatı ve bu edebiyatın sunduğu tasavvufi gelenek sabit bir coğrafya ile sınırlı olmayıp geniş ve verimli bir alana isabet etmektedir. Önsözde de belirtildiği üzere çalışmamızın birinci bölümünde Şeyh Alaaddin Haznevî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilecektir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise Şeyh Alaadin Haznevî'nin tasavvuf alanındaki görüşlerine ve sûfî yönüne değinilecek olup onun bu yolda izlediği usul üzerinde durulacaktır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Suhab (kalplerin sultanının sohbetleri) isimli eserin tercümesi yapılacaktır. Ayrıca belirtmek gerekir ki Temel İslam Bilimlerinden, Felsefe ve Din Bilimlerine birçok alanda eserler veren el-Haznevî'nin sahip olduğu edebî üslup dönemin ilmi ve edebî seviyesiyle ilgili önemli ipuçları vermektedir. Anahtar Kelimler: Şeyh Alaaddin el- Haznevî, Tasavvuf, Suhab (kalplerin sultanının sohbetleri)
Özet (Çeviri)
The life and science of Shaykh Alaaddin al-Haznevi, who lived in Khidna and Telmaruf villages of Kamisli in Syria between in After Christ 1919 and 1969 it is of great importance in terms of our because of the fruit of Islamic world. Because the Turkish-Islamic literature and the tradition of this literature are limited to a fixed geography, it is a wide and productive field. As mentioned earlier, in the first part of the study, information about the lives and works of Sheikh Alaaddin Haznevi will be given. In the second part of our study, we will touch on the views of Sheikh Alaaddin Haznevi in Sufism and the direction of Sufi, and will focus on the method he followed in this way. In the third part of our work, translation of the work named Suhab (kalplerin sultanının sohbetleri) will be done. Also it should be noted he gives important clues about the literary style of the literary style of al-Haznevi, which gave many works of art from basic Islamic science to philosophical and religious sciences. Kew Words: Sheikh Alaaddin al-Haznawi, Mysticism, Suhab (kalplerin sultanının sohbetleri)