Özel işletmelerden birisi olan alışveriş merkezlerinde halkla ilişkiler uygulamaları: Bursa Zafer Plaza alışveriş merkezi örneği
Public relations applications in shopping centers that are one of the private businesses: Bursa Zafer Plaza shopping center example
  1. Tez No: 552292
  2. Yazar: DERYA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çeşitli mal ve hizmetleri bir araya getiren AVM'ler belirli bölgelerde birden fazla açılmaktadır. Bu da beraberinde rekabeti getirmektedir. AVM'ler birbirine benzeyen mal ve hizmetler sunmaktadır. Rekabetin yoğun olması gibi etkenler halkla ilişkiler faaliyetlerini daha önemli hale getirmektedir. Halkla ilişkilerin amaçları arasında bulunan kurumsal imaj ve kurumsal kimlik oluşturmak, oluşturulan etkinliklerle ilgili bilgilendirmek, müşteri sadakati sağlamak ve benzeri fonksiyonlar; kurumları rakiplerinden farklılaştıran özellikler olmaktadır. Bu anlamda yapılan halkla ilişkiler çalışmaları önem arz etmektedir. Bu araştırmada, Zafer Plaza Alışveriş Merkezi'nde yapılan halkla ilişkiler çalışmaları incelenmiştir. Bu bağlamda oluşturulan 34 sorudan oluşan anket formu Zafer Plaza Alışveriş Merkezi müşterilerine uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler çeşitli analiz yöntemleri ile incelenerek tablolar haline getirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; literatürde, işletmelerde halkla ilişkilerin öneminin büyük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte yapılan anketin analizi sonucunda personele yönelik halkla ilişkiler çalışmalarının yeterli olmadığı görülmektedir. Aynı zamanda alışveriş merkezi yönetiminin yapılan etkinlikleri duyurmada sosyal medyayı etkin olarak kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shopping malls which bring together various goods and services are opened more than one in certain regions. This brings with it competition. Shopping malls offer similar goods and services. This is also, factors such as the intense competition make public relations activities more important. Establishing corporate image and corporate identity among the aims of public relations informing about the activities created providing customer loyalty and similar functions, differentiating institutions from their competitors. Public relations studies are important in this respect. In this research, public relations studies conducted at Zafer Plaza Shopping Center were investigated. The survey consisting of 34 questions was applied to the costumer of Zafer Plaza Shopping Center. The data obtained in the study were analyzed and interpreted by various analysis methods. According to the results of the study; in the literature, it was concluded that the importance of public relations in enterprises is great. However, as a result of the analysis of the survey, it is seen that the public relations activities for the personnel are not sufficient. At the same time, it was concluded that the shopping center management used social media effectively to announce the activities.