Öğretmen adaylarının elektromanyetik kirliliğe ilişkin farkındalık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analysing the awareness levels of teacher candidates relating to the electromagnetical pollution in terms of various variables
- Tez No: 552293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NESİBE ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz dünyası iş ve çalışma ortamları açısından yüz yıl öncesine göre çok daha rahat, çok daha hızlı ve konforlu durumdadır. Bunu sağlayan unsurların başında ise teknolojinin iş hayatında ve günlük hayatta kullanımı gelmektedir. Teknolojinin bir parçası olan elektronik aletler çevreye elektromanyetik dalgalar yaymaktadır ve söz konusu elektromanyetik dalgalar son zamanlarda toplum ve çevre sağlığı açısından araştırılmaktadır. Bu bağlamda bu çalışma ile toplumu yönlendirecek, bilgilendirecek kesim olan öğretmen adaylarının elektromanyetik kirlilik hakkındaki farkındalık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmacı tarafından 28 maddelik 5'li likert tipinde elektromanyetik kirliliğe ilişkin farkındalık ölçeği geliştirilmiştir. Ölçeğin pilot çalışması Gazi Üniversitesi'nde Fen bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Sınıf Öğretmenliği bilim dallarında eğitim görmekte olan 347 öğretmen adayı ile yapılmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı .91 olarak hesaplanmıştır. Geçerli ve güvenilir olduğu belirlenen ölçek 2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Fen Bilgisi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dallarında öğrenim görmekte olan 114 öğretmen adayına uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 programı ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre öğretmen adaylarının elektromanyetik kirliliğe ilişkin farkındalık düzeylerinde cinsiyet, anne ve baba eğitim seviyesi ve öğrenim gördükleri bölüm değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today's world is much faster, easier and more comfortable than one hundred years ago's world about business and working environment. One of the main factors that provides this is the use of technology in business and daily life. Elektronic devices which is the part of technology, emit electromagnetic waves to our environment and these waves have been researched in terms of society and environmental health recently. This study aims to research teacher candidates who will inform and will quide the society, about the awareness levels of electromagnetic pollution in terms of various variables. It is developed the awareness scale on electromagnetic pollution with 28-items of 5 likert type by researcher. The pilot study of the scale is done 347 teacher candidates who get education. Science, Mathematics, Social Science and Classroom teaching in Gazi University. Cronbach Alpha reliability coefficient of the scale is calculated as.91. The scale which is determined to be valid and reliable, is applied 114 teacher candidates who get education in division of science, classroom instruction and social science education. In the spring term of 2016-2017 academic year. Data analyzed with SPSS 21 program. According to results there were no significant differences by gender, the level of family education and department variables in the awareness level of teacher candidates on electromagnetic pollution.