The role of contact in locals' attitudes towards refugees in Turkey
Türk vatandaşlarının mültecilere yönelik tutumunda temasın rolü
  1. Tez No: 552350
  2. Yazar: GÜLİN KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Türkiye'de vatandaşların mültecilere ilişkin tutumlarında Temas Teorisi'nin rolünü incelemeyi amaç edinmiştir. Mültecilere İlişkin Tutum Ölçeği mevcut çalışma için geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında veriler Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan 377 katılımcıdan toplanmıştırç Veriler SPSS (SPSS Inc., Chicago, IL, United States) ile analiz edilmiştir. Çalışmada katılımcılara sorulduğunda, 81 (77.9%) kişi mültecilerle tamastan sonra tutumlarının olumlu olarak değiştiğini belirtirken 6 (5.8%) kişi tutumdan sonra olumsuz bir değişiklik olduğunu not etmiştir. Katılımcılar arasında kadınların Tolerans Alt Ölçeği sonuçları erkeklerden istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek çıkmıştır. Hiçbir mülteci tanımayan katılımcıların Memnuniyetsizlik Alt Ölçeği skorları tanıyanlardan anlamlı biçimde yüksekken, en az bir mülteci tanıyanların Tolerans ve toplam ATRS skorlarının tanımayanlardan anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü. Bunlara ek olarak, mültecilerle biraz derin, biraz doğal, tamamen keyif verici, tamamen işbirliği içinde ve tamamen yakın ilişkilere sahip olan katılımcıların ortalama olarak en yüksek ATRS puanlarına sahip oldukları görüldü. Katılımcılardan kendilerini mültecilere biraz benzer görenler, en yüksek toplam ATRS puanlarına sahip olmuştur. Aynı şekilde, ekonomik statülerini mültecilere biraz benzer gören katılımcılar da en yüksek ATRS puanlarına sahip olmuştur. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to give an understanding on citizens` attitudes towards refugees in Turkey. Specifically, the main purpose is to explain the role of contact in positive and negative attitudes towards refugees. Attitudes Towards Refugees Scale (ATRS) which is a 5-point Likert-Type scale and consisting of two subscales was developed for the current study. The data for current study were collected from locals in several cities where refugees live intensely and interact with locals. 377 participants who properly completed the scale used in the study were included in the study. Data analysis was performed by using SPSS for Windows, version 23 (SPSS Inc., Chicago, IL, United States). According the results of the study, following contact with at least one refugee, 81 (77.9%) participants reported their attitude changed positively while 6 (5.8%) participants' attitude changed negatively. Besides, Tolerance subscales scores were significantly higher in female participants. Dissatisfaction subscale scores were higher in participants who did not know any refugee or did not work with refugees but Tolerance and total ATRS scores were higher in participants who know at least one refugee or worked with refugees. The participants who have slightly deep, slightly natural, totally pleasant, totally cooperative and totally close relationships with refugees have on average the highest ATRS scores. The participants who think they are slightly similar with refugees and have slightly similar economic status have on average the highest ATRS scores. The results of the study were discussed in the light of the literature.