Asenkron motorlar için düşük maliyetli bir hız kontrol sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 55237
  2. Yazar: MUSTAFA AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. EMİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ASENKRON MOTORLAR İÇİN DÜŞÜK MALİYETLİ BİR HIZ KONTROL SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1996 OZ Bu çalışmada asenkron motorlar için hız kontrol yöntemleri incelenmiş, ekonomik bir hız kontrol sisteminin tasarım ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistem, frekansı f/l/ f/3 ve f/5 değerlerinde değiştirerek, bir veya üç fazlı asenkron motorlarda kademeli bir hız kontrolü ve yumuşak bir yolverici olarak kullanılmaktadır. Sadece güç devresini değiştirmek suretiyle, sistem değişik güçteki motorlara da uygulanabilir. II
Özet (Çeviri)
IMPLEMENTATION OF A LOW COST SPEED CONTROL SYSTEM FOR ASYNCHRONOUS MOTORS (M.Sc. Thesis) Mustafa AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1996 ABSTRACT In this subject, the speed control methods was being investigated for asynchronous motors, design and architecture of an economic speed control system was managed. In designed system the frequency of one or three phase asynchronous motors are up to f/1, f/3 and f/5 and it is used as a stepped speed control and soft starter with changing the power circuit, it can be applied to motors with various power. Ill