Heıtor Villa-Lobos'un gitar için 'Beş Prelüd' eserinin yayımlanmış edisyonları ile el yazmaları arasındaki farklılıkların incelenmesi
An analysis of the differences between the published editions and the manuscripts of Heitor Villa-Lobos's 'Five Preludes' for guitar
  1. Tez No: 940613
  2. Yazar: DENİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN MEHMET KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Gitar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Heitor Villa-Lobos'un“Beş Prelüd”eserinin yayımlanan edisyonlar ile el yazmaları arasında farklılıklarının incelenmesi bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır.“Giriş”kısmında, el yazmaları ile yayımlanmış edisyonlar arasındaki farklılıkların incelenmesinin önemine vurgu yapılmış, bu alanda yapılan çalışmalardan örnekler verilmiştir. Araştırmanın Temelleri bölümünde ise çalışmanın problem, amaç ve önemi belirtilmiş literatür taraması yapılmıştır.“Materyal ve Yöntem”bölümünde, kaynaklar taranırken hangi yöntemlere başvurulduğu açıklamış ve bulgulara nasıl ulaşıldığı sergilenmiş, kullanılacak olan farklı prelüdlere ait 10 adet el yazması ve yayımlanmış edisyonlar tanıtılmıştır.“Bulgular ve Yorum”bölümünde,“Beş Prelüd”eserinin yayımlanan edisyonları ile el yazmaları karşılaştırması yapılarak bulgular sunulmuştur.“Sonuç ve Öneriler”kısmında ise elde edilen farklılıklar değerlendirilerek yeni yayımlanacak edisyonlar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Examining the differences between the published editions and manuscripts of Heitor Villa-Lobos's“Five Preludes”forms the basis of this research. In the“Introduction”section, the importance of examining the differences between manuscripts and published editions is emphasized and examples of studies in this field are given. In the Fundamentals of the Research section, the problem, purpose and importance of the study were stated and a literature review was conducted. In the“Material and Method”section, it is explained which methods were used when scanning the sources, how the findings were reached, and 10 manuscripts and published editions of the different preludes to be used are introduced. In the“Findings and Interpretation”section, the findings are presented by comparing the published editions of the“Five Preludes”with the manuscripts. In the“Conclusion and Suggestions”section, the differences obtained were evaluated and suggestions were made for new editions to be published.