Markaların sosyal medya kullanımı ve tüketici satın alma davranışları ilişkisi üzerine inceleme: Instagram örneği
A review of the relationship between social media use of brands and consumer behavior: Instagram case
  1. Tez No: 552413
  2. Yazar: SİNEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelişen teknolojik değişimlerle birlikte iletişim dünyasında da birçok değişiklik meydana gelmiştir. Geleneksel medyanın yerini hızla popülerite sağlamış olan sosyal medya almıştır. Sosyal medya, kullanıcıların online katılım sağladığı farklı mecralardan oluşan, kullanıcıların içerik oluşturdukları ve diğer kullanıcılarla bilgi akışının sağlandığı platformlardır. Sosyal medya markalar için önemli pazarlama fırsatları sunmaktadır. Sosyal medya platformlarında markalar, hedef kitleye mesajlarını kolaylıkla iletebilir, anlık geri dönüşler alabilir ve etkili iletişimler kurabilir. Bu özelliklerinden dolayı sosyal medya markalar için vazgeçilemez bir hal almıştır. Son zamanda yapılan çalışmalar sosyal medyanın tüketici davranışları üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Tüketiciler sosyal medyada marka ve ürünler hakkındaki deneyimlerini diğer kullanıcılarla paylaşmaktadır. Bu doğrultuda diğer tüketicilerin markaya karşı satın alma davranışa bir etki söz konusu olabilmektedir. Sosyal medya kanalları arasında son zamanlarda çok popüler olan ve kullanıcılar tarafından aktif bir şekilde kullanılan instagram önemli bir yere sahiptir. Yoğun kullanıcı kitlesi pazarlama iletişimi için markalara önemli fırsatlar sunarken, ürün ve marka hakkında olumlu veya olumsuz geri dönüşlere de olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, markaların sosyal medya kullanımı ve tüketici satın alma davranışı ilişkileri araştırılmış ve bu çerçevede bulgular ortaya konulmuştur. Çalışmada bulgular, instagram'da en fazla takipçi sayısına sahip olan marka takipçileriyle online anket şeklinde gerçekleştirilerek elde edilmiştir. Anket toplamda 480 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler Anova analizi ve t-testi ile analiz edilerek tablolar halinde değerlendirilmiş yorumlanarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with the developing technological changes, there have been many changes in the world of communication. Social media has been rapidly replaced to traditional media. Social media are platforms where users can create online content, and users create content and stream information with other users. Social media offers significant marketing opportunities for brands. In social media platforms, brands can easily communicate their messages to the target audience, get instant feedback and establish effective communications, because of these features, social media has become indispensable for brands. Recent studies have shown that social media has an impact on consumer behavior. Consumers share their experiences to brands and products on social media to other users. Accordingly, there was an impact on the buying behavior of other consumers against the brand. Instagram is very popular among the social media channels and actively used by users. Intense user mass provides significant opportunities to brands for marketing communications, while also providing positive or negative feedback about products and brands. In this study, it has been investigated whether the use of social media by brands has an effect on purchasing behavior. This report, the findings were obtained by conducting online surveys with brand followers who had the highest number of followers in instagram. The survey was conducted with the participation of 480 people. The data were analyzed by Anova analysis and t-test.