Torna tezgahında strain gage ile ölçüm yapan bilgisayar bağlantılı dinamometre tasarımı ve imalatı
  1. Tez No: 55244
  2. Yazar: İHSAN KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
TORNA TEZGAHINDA STRAIN GAGE İLE OLCUM YAPAN BİLGİSAYAR BA?LANTIM DİNAMOMETRE TASARIMI VE İMALATI (Doktora Tezi) İhsan KORKUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL-1995 ÖZ Bu çalışmada, talaşlı imalatta çok önemli bir yere sahip olan torna tezgahlarında, pratik olarak kullanılabilecek bir dinamometre tasarımı, imalatı ve bilgisayar bağlantısı yapılmıştır. Dinamometrenin imalatında, strain gage teknolojisi kullanılmıştır. Kuvvetlerin algılanabilmesi için, malzemelerin elastik deformasyonundan faydalanılmıştır. Ölçme köprülerinden elde edilen gerilim farkları çok küçük olduğundan, işlem amplifikatörü (İŞ AMP) kullanılması gerekli olmuştur. İŞ AMP ile kazancı yükseltilen analog sinyaller 12 bitlik çevirici yardımıyla sayısala dönüşffirülmüştür. Bu çalışmada öncelikle, literatür araştırması yapılmış, talaş kaldırma teorisi, strain gage teknolojisi ve dinamometre imalatı için gereken ölçütler incelenmiştir. Ayrı bir bölümde ise, deneylerde kullanılan materyal ve metod hakkında bilgi verilmiştir. Deneylerin sonucu olarak kesme parametreleri ve kesme Imvvetlerinin değişimleri grafiklerle ifade edilerek tartışılmıştır. Anahtar kelimeler : Strain Gage, Dinamometre, Torna Tezgahı, Bilgisayar, Kesme Parametreleri Bilim kodu Sayfa adedi Tez yöneticisi 625.02.07/225.05.01 136 Doç.Dr. Kürşat DÜNDAR
Özet (Çeviri)
it GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1996 (Ph.D. Thesis) ABSTRACT In this study, a dynamometer for lathes that has very important place in the chip removal has been designed, produced and connected with computer. In the production of dynamometer, the strain gage technology has been used. It has been used the elastic deformation of materials for sensing of the forces. It has been needed to use of operational amplifier (OP AMP) because analog signals gained were so low from the measurement bridges were too low. The signals by using OP AMP have been converted by using amplified 12 bit analog/digital converter (12 bit A/DC) In this study, first of all the literature survey has been made and theory of metal cutting, strain gage technology and criteria for production of dynamometer have been investigated. As a result of the tests, cutting parameters and variation of cutting forces have been explained and discussed by mean of graphics. Key Words : Strain gage, Dynamometer, Lathe, Computer, Cutting Parameters 625.02.07/225.05.01 136 Assoc. Prof. Dr. Kürşat DÜNDAR Scientific Code Number of Page Supervisor