Süreli yayınlardaki menkıbelerle ilgili çalışmaların açıklamalı bibliyografyası (1928-2017)
Annotated bibliography of studies on hagiographies published in Turkish periodicals (1928-2017)
  1. Tez No: 552477
  2. Yazar: ŞERİFE GÜL ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA HAMARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada 1928-2017 yılları arasında Türkiye'deki süreli yayınlarda menkıbe ile ilgili yazılmış makalelerin açıklamalı bibliyografyasına yer verilmiştir. Veli olduğu kabul edilen şahsiyetlerin kerametlerini konu alan menkıbeler halk edebiyatının önemli verimlerindendir ve toplum üyeleri üzerinde son derece etkilidir. Bu anlatılarla ilgili hem teorik anlamda hem de derleme çalışmaları ile pratik anlamda pek çok çalışma yapılmıştır. Bu tezde doğrudan menkıbelerle ilgili olan veya başka bir konudan bahsederken menkıbelerin de çokça yer aldığı çeşitli makaleler incelenmiş; söz konusu menkıbelerin açıklamalı bir bibliyografyası hazırlanmıştır. Süreli yayınlardaki menkıbelerin bibliyografyası daha önce tez boyutunda ele alınmadığı için bu çalışmayla kapsamlı ve derli toplu bir bibliyografya hazırlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes annotated bibliographies of written articles about hagiographies in periodical publications in Turkey during 1928-2017. Hagiographies which are about the miracles of people who are accepted as Saints are one of the most important products of folk literature and really effective on the society members. Many studies have been done about these narrations in terms of both theorical and practical as compilation. In this thesis, articles which are directly about hagiographies or others that mention hagiographies frequently have been examined and annotated bibliography of corresponding articles has been prepared. Since bibliography of hagiographies in periodical publications are not handled in thesis studies before, more comprehensive and tidy bibliography has been prepared.