Yabancı uyartımlı dinamonun deney şartlarının bilgisayar donanımıyla uyarlanması
- Tez No: 55250
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAL İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
YABANCI UYARTIMLI BİR DİNAMONUN DENEY ŞARTLARININ BİLGİSAYAR DONAMMINIYLA UYARLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Zeki KANTEMUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZET Sanayide ve eğitimde bilgisayar giderek daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayarların elektrik makinaları alanında da daha etkin olarak kullanılması düşünülebilir. Bu tezde D.A.Y.U.D.' ların karakteristik deneylerinin bilgisayar kullanılarak yapılması hedeflenmiştir. Bu hedefin gerçekleşmesi için, bilgisayar donanımına ilave devreler oluşturmak gerekmektedir. Bu çalışmada, deneylerin yapılabilmesi için bilgisayar donanımı ile uyumlu elektronik devreler tasarlandı ve gerçekleştirildi. Böylece bilgisayar, elektrik makinaları ile haberleşebilecek hale getirildi. Ayrıca, elektrik makinalarının seçimi yapılarak gerekli motor-dinamo gurubu oluşturuldu. Bu gurupta kullanılan makinaların gücü 1 10W olarak seçildi. Makina değerlerine uygun olarak tasarımlar yapıldı. Gerçekleştirilen deney seti ile deney şartlarının sürekliliği sağlanmıştır. Böylece teorik bilgilere uygun olarak deneyler gerçekleştirilmiştir. Bilim Kodu : 626.01.00 Sayfa adedi : 50 Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Erkan İMAL
Özet (Çeviri)
CONTINUING THE EXPERIMENTAL CONDITIONS OF AN SEPARATELY EXITED D.C. GENERATOR BY USING COMPUTER HARDWARE (M.Sc. Thesis) Zeki KANTEMUR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1996 ABSTRACT The use of computers are proliferated in industry and education. In this context, It may be thought that the computers can be used more effectively in the area of electric machines. In this study, it is aimed that the characteristic experimentations of the separately exited d.c. generators be made by using a computer. For doing these experiments, some electronic circuits are built. These circuits are designed in according to the computer. Thus, the computer has been made appropriate for connection to the selected electrical machine. The selected electrical machine has 110 W power. The power has been considered in specifying the components of a convenient design. It is commented that if wished the implemented set may be used for other electrical machines having various power rates by making the necessary modifications. After the experimental set is realized, the required experimental conditions are obtained appropriately, and as a result of this study, the experiments have been done with respect to the relevant theory by using the implemented set. Science Code : 626.01.00 Page Number : 50 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Erkan İMAL ıı