Organik ürünlere yönelik tüketici ilgilenimi ile satın alma nedenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir pilot araştırma
A pilot research on the relationship between consumer involvements for organic products and purchasing reasons
  1. Tez No: 552501
  2. Yazar: MUSA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın temel amacı tüketicilerin organik ürün satın alma nedenleri ile organik ürün ilgilenim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu tez çalışmasında ayrıca tüketicilerin organik ürün satın alma nedenlerini ortaya koymak ve bu nedenlerin organik ürün alışveriş alışkanlıklarına ve demografik özelliklerine göre nasıl değiştiğini incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaç dâhilinde 620 kişiden anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Hipotezlerin testine yönelik keşfedici faktör analizi, Cronbach Alfa, ANOVA, t-testi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda organik ürün satın alma nedenlerini etkileyen 3 faktör elde edilmiştir. Bu faktörler sağlık, çevre duyarlılığı ve tat/lezzet olarak isimlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre ilgilenim nedenleri kişisel ilgilenim ve çevresel ilgilenim olarak iki faktör altında toplanmıştır. Bu tez çalışmasında tüketicilerin hem ilgilenim nedenleri ile hem de ilgilenim düzeyleriyle organik ürün satın alma nedenleri arasında ilişki test edilmiştir. Tüketicilerin ilgilenim düzeyleri yüksek ve düşük olmak üzere ikiye ayrılarak analize tabii tutulmuştur. Sonuçlara göre tüketicilerin organik ürün satın alma nedenleri ile hem ilgilenim nedenleri hem de ilgilenim düzeyleri arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca organik ürün satın alma nedenlerinin satın alma alışkanlıklarına ve demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between organic product and the levels of organic product interest of consumers and the reasons of purchasing organic products. In this study, it is also aimed to reveal the reasons of purchasing consumer organic products and to examine how these factors change accordingly to consumers organic product shopping habits and demographic characteristics.. In order to examine the relationship between the variables determined within the objective, data was collected from 620 people via survey method. Collected data were analysed by exploratory factor analysis, Cronbach Alpha, ANOVA, t-test and correlation. According to the findings, it is obtained that there are 3 factors affecting the purchase of organic products. These factors are named as health, environmental sensitivity and taste. According to the research findings, the reasons for involvement collected under two factors as personal ınvolvement and environmental involvement. In this thesis, the relationship between both the level of care of the consumers towards organic products and reasons of purchasing organic products has been tested. Consumer involvement levels divided into high and low. According the results, was determined that there was relationship between the consumers' reasons for purchasing organic products and their levels of involvement. It is also seen that the reasons for purchasing organic products differs according to their purchasing habits and demographic characteristics.