Dünya'da çelik vadeli işlemler ve risk yönetiminde kullanımı
Steel futures in the World and its usage in risk management
- Tez No: 552500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde risk yönetimi işletmelerin başarısında hayati öneme sahiptir. İşletmelerin risk yönetiminde kullanabilecekleri çok sayıda enstrüman mevcuttur. Demir çelik fiyatları sektördeki aşırı kapasite sorunundan dolayı oldukça oynaktır. Bu nedenle demir çelik üreticileri ve tüketicileri açısından risk yönetim ihtiyacı ortaya çıkmış ve bu amaçla özellikle London Metal Exchange (LME) olmak üzere dünyadaki önemli borsalarda çeliğe dayalı vadeli işlem sözleşmeleri yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada demir çelik üreten ve tüketen işletmeler için demir çelik fiyatlarındaki oynaklıklardan kaynaklanan risklerin vadeli işlemler yoluyla nasıl hedge edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, risk management is vital for the success of businesses. There are many instruments that can be used by enterprises in risk management. Iron and steel prices are quite volatile due to the overcapacity problem in the sector. For this reason, the risk management need has emerged for iron and steel producers and consumers, and for this purpose steel futures contracts have been introduced in major stock exchanges around the world, especially in London Metal Exchange (LME). In this study, it is shown that how to hedge the risks arising from the volatility in iron and steel prices through futures transactions for iron and steel producing and consuming companies.