Türkiye'de endüstriyel otomasyon sektöründe faaliyet gösteren firmaların, eğitim, geliştirme & performans ilişkisi üzerine bir araştırma
Industrial automation sector firms operating in Turkey, training, research on development & performance ratio
- Tez No: 552527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VARDARLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşletmelerde eğitim ve geliştirme faaliyetleri, İnsan Kaynakları Yönetiminin en önemli işlevleri arasındadır Eğitim & Gelişim her iki taraf içinde çok önem arz etmektedir. İşletmeler zor pazar koşulları ile rekabet edebilmek için yüksek performanslı çalışanlara ihtiyaç duyarlar. Çalışanlar ise kariyerlerinde ilerleyebilmek, mevcut çalıştıkları işletmenin kendisinden beklediği performansı gösterebilmek için ihtiyaca göre teknik veya yönetsel becerileri eğitimler yoluyla edinmek ve kendilerini sürekli geliştirmek durumundadırlar. Hedeflere ulaşabilmek için, işletmenin toplam performansının artması & geliştirilmesi şarttır. Bu nu başarmanın tek ve geçerli yolu, doğru zamanda, doğru kişiye, doğru eğitim & geliştirme faaliyetinin sağlanması, uygulanmasıdır. Eğitim ve geliştirme faaliyetlerini, performans geliştirmek için en doğru yatırım aracı olarak gören işletmeler, bu faaliyetleri maliyet olarak gören işletmelere oranla, günümüz koşullarında bir adım önde olmaktadırlar. Bu çalışmada anketler Türkiye'de endüstriyel otomasyon sektöründe faaliyet gösteren 100 den fazla orta ve büyük ölçekli firma çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirilmiş, çalışanların eğitim ve geliştirme faaliyetleri hakkındaki düşünceleri ve performanslarına olan katkıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Training and development activities in enterprises are among the most important functions of Human Resources Management Education & Development is very important in both sides. Businesses need high performance employees inorder to compete with difficult market conditions. Employees need to develop technical and managerial skills through trainings and improve themselves inorder to be able to progress in their careers and to show the performance expected by the enterprise they are working in. The only and valid way to achieve this is to provide the right person with the right training & development activity at the right time. The enterprises, which see training and development activities as the most accurate investment tool for performance improvement, are one step ahead of today's conditions when compared to the enterprises that see these activities as cost. In this study, surveys were carried out with the participation of the industrial automation sector, which operates in 132 companies working in Turkey, contributions to employee training and development activities on the thoughts and performances were investigated.