Serum d-dimer seviyesinin periprostetik eklem enfeksiyonlarının tanı ve tedavisinde yol gösterici yönünün incelenmesi
Investigation of the guiding aspect of serum d-dimer level in the diagnosis and treatment of periprosthetic joint infections
  1. Tez No: 552558
  2. Yazar: ERDEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızda periprostetik eklem enfeksiyonu (PPE) olan hastalarda serum D-dimer seviyelerini inceleyerek, bu enfeksiyonlarda D-dimer seviyelerindeki yükselmenin tarama testi olarak kullanılıp kullanılamayacağını ve tedavi takibinde yol gösterici yönünü incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza primer artroplasti yapılan 27 hasta, PPE nedeniyle revizyon yapılan 21 hasta ve aseptik gevşeme nedeniyle revizyon yapılan 12 hasta olmak üzere toplam 60 hasta dahil edildi. PPE tanılı grupta 11 hastadan revizyon cerrahisinin 1.aşamasından önce, 10 hastadan ise revizyon cerrahisinin 2.aşamasından önce D-dimer bakıldı. Preop D-dimer, CRP, ESR, WBC değerlerinde 3 grup arasında farklılık olup olmadığı karşılaştırıldı. Bulgular: PPE tanısı alan grupta preop D-dimer değerinin aseptik gevşeme olan ve primer artroplasti yapılan hasta grupları ile karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı olarak yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca bu grupta CRP, ESR ve WBC değerleri de istatistiksel anlamlı olarak daha yüksektir. Sonuç: Serum D-dimer ölçümü, PPE tanısında kullanılabilecek kolay ve ucuz bir test olarak yer alabilir. PPE tanısında yol gösterici olan bu testin güvenilirliğini ispatlayacak daha geniş hasta sayılı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate serum D-dimer levels in patients with periprosthetic joint infection (PPI) and to determine whether elevation of D-dimer levels could be used as screening test in these infections and to investigate the guiding aspect of treatment follow-up. Patients and Methods: A total of sixty patients; 27 patients undergoing primary arthroplasty, 21 patients undergoing revision for PPI and 12 patients undergoing revision for aseptic relaxation were included in the study. In the PPI group, D-dimer was evaluated before the first stage of revision surgery for 11 patients and before the second stage of revision surgery for 10 patients. Preop D-dimer, CRP, ESR, WBC values were compared between three groups. Findings: The preop D-dimer levels in the PPI group were statistical significantly higher when compared to the patients with aseptic relaxation and primary arthroplasty. CRP, ESR and WBC values were also statistical significantly higher in this group. Result: Serum D-dimer can be used as an easy and inexpensive test for the diagnosis of PPI. Larger patient studies are needed to prove the reliability of this test which provides guidance in the diagnosis of PPI.