Askeri araçların demiryolu yüklemesinde optimum çözümü
- Tez No: 55255
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
öz Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bulunan araçların demiryolu yüklemesi, araçların özelliklerine göre yapılan hesaplamalar sonucu, bir yükleme planı çıkartılarak yapılmaktadır. Bu hesaplamaların hem çok zaman alması, hem de gözden kaçırılabilen bazı ayrıntılardan dolayı vagon sayısının artması ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, herhangi bir birliğin intikalinde, intikal edecek araçları programa girmek suretiyle hem çok kısa bir zamanda hem de, en ekonomik bir yerleştirme kompozisyonu çıkartarak, planlamayı kolaylaştırmaktır. Ayrıca program, intikal edecek birlik için toplam vagon tip ve sayışım belirttiği gibi, aynı zamanda hangi aracın hangi vagona yükleneceğim şematik olarak göstermektedir. Bu çalışma yapılırken; önce TCDD 'nde mevcut olan vagonlar ve özellikleri tamtılmıştır. Sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bulunan askeri araçlar ve özellikleri tamtılmıştır. Daha sonra demiryolu ile Ankara'dan Bandırma'ya intikal edecek bir Mekanize Piyade Alayı ele alınarak, bu birliğin şu anda kullanılan hesaplama yolu ile intikali için gereken vagon sayısı belirlenmiştir. Bir sonraki adımda hazırlamış olduğumuz bilgisayar programı tanıtılmış, bu program kullanılarak aynı birliğe gereken vagon sayısı belirlenmiştir. Tartışma ve sonuç kısmında ise her iki yükleme sistemi karşılaştırılmış ve sistemin Türk Silahlı Kuvvetlerine sağladığı kazanç hesaplanmıştır. Son olarak, programda geliştirilebilecek hususlar kısaca belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Loading the vehicles of Turkish Armed Forces on railroad cars has been done by making loading plan resulted from the calculations according to the specifications of the vehicles. Both these calculations take much time and increase of the number of the cars, because of the details which might be ignored, have caused wasting money. The aim of this work is to make the planning easier both in a very short time - by entering the vehicles to be transported into the program - and making the most economical settling composition in the transportation of any unit. Besides, the program shows the types and the total number of the cars for unit to be transported and shows which vehicle to be loaded on which car schematically. When this work was build up, firstly the cars existing on the TCDD railroads and their specifications, and secondly the militarial vehicles existing in the Turkish Armed Forces and their specifications have been described. Then, by taking a mechanized infantry regiment to be transported from Ankara to Bandırma, the required car number for the transportation has been determined by means of conventional calculations. The following step was that computer program we have made has been described by using the program, the required car number for the same unit has been determined. In discussion and conclusion, the both systems have been compared to each other and the profit that Turkish Armed Forces could gain from the program has been calculated. Lastly, some points that could be improved in the program have been mentioned shortly. II