Erken Cumhuriyet Dönemi arkeoloji politikası ve çalışmaları
Early Republican Archeology policy and studies
- Tez No: 552590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Erken Cumhuriyet Dönemi Arkeoloji Politikası ve Çalışmaları adlı tez çalışmasında, arkeolojinin ortaya çıkışı ve politik kullanım nedenleri üzerinde durduktan sonra Osmanlı topraklarındaki arkeolojik çalışmalar ve arkeolojik eser kaçakçılığından bahsedilmiştir. Osmanlıda arkeolojik eserler, kimler tarafından, hangi kurum ve kimlik altında, ne şekilde kaçırıldığı tezde yer alan hususlar arasındadır. Daha sonra ise Osmanlıdaki arkeolojik bilincin oluşması, kamuoyunda arkeoloji konusunun işlenmesi, kurumsallaşma çabaları, müzecilik gibi çalışmalardan bahsedilmiş, daha sonra ise Cumhuriyet arkeolojisine geçilmiştir. Cumhuriyet arkeolojisine etki eden unsurlar olarak, Batıdaki Orta Asya-Anadolu araştırmaları, Osmanlı modern dönem tarihçiliği, bilimsel gelişmeler ve tarihçilikteki değişim, milli tarih düşüncesi, Milli Mücadele, vatandaşlık politikaları ve Atatürk'ün etkisi, çalışmada işlenmiş olup, arkeolojinin ders kitaplarına etkisi, Türk Tarih Tezi ve yapılan kazılar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Erken Cumhuriyet Dönemi arkeolojisiyle ilgili çıkan kanunlar, müzecilik çalışmaları ve kurumlar hakkında bilgi verilmiştir. Özellikle çıkarılan kanun, kararname ve tamimlerde Türklük ve tarih vurgusu ön planda olmuştur.
Özet (Çeviri)
In thesis Early Republican Period Archaeology Politicy and Studies, after mentioning the emergence of archeology and its reasons for political use, archaeological studies and archaeological artifacts in Ottoman lands were mentioned. Archaeological artifacts in the Ottoman Empire, who, by which institutions and under the identity of the identity, are among the issues included in the thesis. Later on, the formation of archaeological consciousness in the Ottoman Empire, the study of archeology in the public, the efforts of institutionalization, the study of museology, and then the Republican archeology were introduced. Central Asia-Anatolia researches in the West, the historiography of the Ottoman modern period, scientific developments and the change in historiography, national history, National Struggle, the effects of citizenship policies and the impact of Atatürk on the study of archeology. History Thesis and excavations were discussed. In the third chapter, information was given about the laws, museology studies and institutions related to the archeology of the Early Republican Period. In particular, the emphasis on Turkishness and history has been in the forefront in the laws, decrees and judgments.