Sübstit ve benzil bromürlerin polimerik nükleofiller varlığında solvoliz tepkimelerinin kinetiği ve mekanizması
- Tez No: 55261
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYTİYE ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
SÜBSTİTUE BENZIL BROMURLERIN POLIMERIK NUKLEOFTLLER VARLI?INDA SOLVOLİZ TEPKİMELERİNİN KİNETİ?İ VE MEKANİZMASI (Yüksek Lisans Tezi) Aylin AYTAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1996 ÖZ Benzil bromür ve çeşitli sübstitüe benzil bromürlerin mutlak etanolde, %80 ve %60 etanol-su çözücü sistemlerinde yerdeğiştirme reaksiyonlarının yalancı birinci derece hız sabitleri bulundu. Poli etilen glikol (PEG) ve PEG aminlerin solvoliz tepkimesi üzerine etkileri araştırıldı. Mutlak etanol ve %80 etanol-su çözücü sistemlerinde ortama PEG (MA 950) eklenmesi ile tepkime hızında azalma, PEG aminle yapılan kinetik çalışmalarda ise tüm çözücü sistemlerinde solvoliz hızlarında artış olduğu gözlendi. Polimerin amino gruplarının nükleofil olarak etkidiği bulundu. Sonuçlar Grunwald-Winstein ve Hammett Brown grafikleri ile doğrulanarak uygun bir mekanizma önerildi.
Özet (Çeviri)
m KINETICS AND MECHANISM OF THE SOLVOLYSIS OF SUBSTITUTED BENZYL BROMIDES IN THE PRESENCE OF POLYMERIC NUCLEOPHLBES (M. Sc. Thesis) Aylin AYTAÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1996 ABSTRACT Pseudo first-order rate constants for the solvolytic displacement of benzyl bromide and substituted benzyl bromides in % 100 ethanol and in 80 and 60% aqueous ethanol (v/v) are reported. The effect of adding poly (ethylene gylcol) (PEG) and PEG diamines to the solvolytic solutions has been studied. The solvolytic rates are considerably retarded an adding PEG (MW 950) to reactions in absolute and 80% ethanol. Kinetic evaluation revealed that the polymer's amino groups are actively involved nucleophilically. Grunwald-Winstein and Hammett-Brown plots revealed that the polymeric diamines caused the benzyl bromides to undergo polymer-assisted displacement in all solvent compositions. A suitable mechanism has been proposed.