Bir bioreaktörün modele dayalı kontrolü
- Tez No: 55260
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VECİHİ PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
BİR BİOREAKTÖRUN MODELE DAYALI KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Ebru AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1996 ÖZET S.Cerevisiae mayası için optimal işletim şartlan belirlenmiş ve üretim yapılan bioreaktörün dinamiği ve kontrolü yapılmıştır. Kontroller su ve fermentör deneyleri olarak iki kısımda incelenmiştir. Su deneylerinden ve teorik olarak programlardan Self-Tuning PID, İMCİ ve DMC için konrol parametreleri bulunmuştur. Elde edilen parametreler kullanılarak bioreaktör içine besi ortamı konmuş ve üç tane kontrol yöntemi için kontrol deneyleri yapılmiştır. Optimal işletim şartlan belirlenirken Box-Wilson optimizasyon yönteminden yararlanılmıştır. 16 Deneyi içeren bir set oluşturulmuştur. Bu deneyler yapıldıktan sonra özgül üreme hızları bulunmuş ve en yüksek olanlar incelenmeye alınmıştır. En yüksek n'ler optimal şart basamaklan olarak adlandırdığımız basamaklar takip edilerek kendi aralannda kıyaslanmış ve optimal işletim şartları bulunmuştur. Tüm kontrol deneyleri optimal işletim şartlan kullanılarak yapılmıştır. Bioreaktör içi sıcaklığının kontrolü için bulunmuş deneysel sonuçlarla, Fortran dilinde yazılmış bilgisayar programlanndan elde edilen teorik sonuçlar karşılaştınlmıştır. Bilim Kodu : 603.03.03 Anahtar Kelimeler : Self-Tuning PID, IMC 1, DMC, Bioreaktör Kontrolü, Box-Wilson, S.Cerevisiae Sayfa Adedi : 109 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Vecihi PAMUK
Özet (Çeviri)
II CONTROLING OF THE BIOREACTOR ACCORDING TO A MODEL (M.Sc. Thesis) Ebru AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1996 ABSTRACT Optimal manufacturing conditions were determined for the S. Cerevisiae yeast. Dynamic and control of the bioreactor which production is made in, was done. The controls was done in two parts as water and fermentation experiments. Control parameters were determined for the Self-Tuning PID, IMC1 and DMC from water experiments and computer programs (theoretically). With using of these parameters nutrient was put into the bioreactor and control experiments were done according to three different control method. When determining optimal manufacturing conditions Box-Wilson optimization method was used. A set were settled including 16 experiments. After Experiments have been done, specific growth rates were determined and the experiments that have high growth rates were taken into consideration. High specific growth rates (jo.) were compared with using of optimal condition steps. All experiments were done with using of optimal conditions. The results obtained from experiments for making up controlling inner temperature of bioreactor were compared to theoric results obtained from computer programs. Science Code : 603.03.03 Key Words : Self-Tuning PID, IMC 1, DMC, Bioreactor Control, S. Cerevisiae, Box-Wilson Page Numbers : 109 Adviser : Doç. Dr. Vecihi PAMUK