Geleneksel Gaziantep evleri plan ve form özellikleri
- Tez No: 55264
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
GELENEKSEL GAZİANTEP EVLERİ PLAN VE FORM ÖZELLİKLERİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) S. Erkan ATACAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1996 ÖZET Bu çalışmada, Anadolu'nun her bölgesinde yaygın olarak görülen tarihsel değerlerin ve kültürel mirasın bir halkasını oluşturan Gaziantep kentinin sivil mimarisi araştırılarak, çok sayıda farklı kültürel tesirlerin oluşturduğu özgün mimari tarzın örnekleri incelenmiştir. Tarihi İpek Yolu üzerindeki konumu nedeniyle büyük bir kültür potansiyeline sahip olan Gaziantep'in geleneksel mimarisi içinde büyük bir yer tutan konut mimarisi plan ve form özellikleri açısından ele alınarak günümüzdeki durumu saptanmıştır. Belediye tarafından belirtilmiş koruma kararları ve koruma çalışmaları gözönünde bulundurularak, yerinde yapılan gözlemler doğrultusunda, alınan kararların ve çalışmaların yeterliliği araştırılmıştır. Geleneksel evler saptanarak gerekli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmaların sonucunda yapılan değerlendirmeler çerçevesinde geleneksel konut mimarisinin korunup geliştirilmesi ve topluma yeniden kazandırılarak yaşatılması için öneriler getirilmiştir. Bilim Kodu : 601.04.02 Anahtar Kelimeler : Gaziantep. Konut, Plan-Form Sayfa Adedi : 356 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
11 THE TRADITIONAL HOUSES OF GAZİANTEP PLAN AND STYLE SPECIFICATIONS (M. Sc. Thesis) S. Erkan ATACAN GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1996 ABSTRACT In this study, we searched for the civil architecture of Gaziantep which is a part of historical values and culturel inheritance of Anatolia. Also many samples of original architectural styles coming from different culturel impressions are examined. As a result of being on the way of Silk Road, Gaziantep has a great potential of culture. The civil architecture which takes a great part in the traditional architecture of Gaziantep is searched as the plan and style specifications. The living conditions of the old houses are also determined. Taking note of the municipality decisions in order to protect the old houses, we tried to find if the decisions and studies are enough for protecting the old houses. As a result of our research, we had some suggestions about protecting the traditional houses of Gaziantep and how to make the historical values of Gaziantep come alive. Science Code : 601.04.02 Key Words : Gaziantep, House, Plan-Style Page Number : 356 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Işık AKSULU