Soğutma ceketli kesikli bir polimer reaktörünün self-tuning pid ile kontrolü
- Tez No: 55268
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SABAHAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
SO?UTMA CEKETLÎ KESİKLİ BÎR POLİMER REAKTÖRÜNÜN SELF-TUNING PID ÎLE KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Emrullah AKKAYA GAZÎ ÜNÎVERSÎTESÎ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1996 ÖZ Bu çalışmada, soğutma ceketli kesikli bir polimer reaktöründe polistiren üretimi gerçekleştirilmiştir. Projede esas olan, %50 monomer dönüşümüne ( md ) ve 500 zincir sayısına ( Xn4 ) ulaşmaktır. Bunun için farklı baş- latıcı konsantrasyonlarında, sınırlamanın mt ve Xnd ile yapıldığı optimum sıcaklık profilleri teorik olarak oluş turulmuştur. Elde edi len bu sıcaklık prof i 1 leri, polimer reaktöründe self-tuning PID ve PID kontrol algoritmaları denetiminde uygulanmıştır, önce PID ile deneyler yapılmış daha sonra profillerin kontrolü self-tuning PID ile gerçekleştirilmiştir. üç sıcaklık profili için yapılan deneyler sonucunda Self-Tuning PID'nin belli bir zamana kadar kontrolü çok iyi sağladığı görülmüştür. Reaktör sıcaklığı, seçilen profiller üzerinde çok küçük salınımlarla ofset olmadan tutulmuştur. Fakat yaklaşık 90-100. dakikalardan sonra viskozitenin artması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan jel etkisi, ısı aktarımını ve karıştırma fonksiyonunu etkili olacak şekilde azaltmıştır. Böylece zaten kompleks olan sistem, daha da kompleksleşmiş, sıcaklık kontrolü oldukça güçleşmiştir. Dolayısıyla 3-5°C'ye ulaşan salı- nımlar oluşmuştur. PID bu noktada daha etkili bir kontrol sağlamış fakat ofset oluşumunu engelleyememiştir. Bilim kodu : 602-02-02 Anahtar kelimer : Sıcaklık profilleri, PID, Self- Tuning PID kontrol mekanizmaları Sayfa adedi : 67 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Sabahat Erdoğan
Özet (Çeviri)
II SELF-TUNING PID CONTROL OF A JACKETED BATCH POLYMERIZATION REACTOR (Master Science Thesis) Emrullah MCKAY A GAZÎ UNIVERSITY ENSTITUTE OF SCIENCE AND TECHONOLOGY.February 96 ABSTRACT In this study, polystyrene was obtained in a jacketed batch polymerization reactor. The aim of this work is to achieve a desired monomer conversion ( md ) of 50% and a desired number average chain length ( Xnd ) of 500. For this purpose optimal temperature profiles of the system which has constrains of Xnd and md were obtained theoretically for different initiator initiation concentrations. These profiles were applied to the polymerization reactor with self-tuning PID and PID algorithms. A number of experiments with PID and then self-tuning PID were conducted to see the control of temperature. The experiments made for three different temperature profiles show that self-tuning PID provided very good control and reactor temperatures are kept on the profiles with small oscillations without any offset. After 90-100 minutes, heat transfer and mixing decrease as a result öf viscosity increase and gel effect and these complexities cause undesired oscillations as much as 3-5°C. On the other hand, PID shows better performance but with an offset. Science Code : 602-02-02 Key Words : Temperature profiles, PID, Self- Tuning PID Page Number : 67 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Sabahat ERDO?AN