Sistemik izotretinoinin gözyaşı fonksiyonları ve kornea endoteli üzerine olan kısa dönem etkileri
The short term changes in tear function and corneal endothelium in patients using systemic isotretinoin
  1. Tez No: 552722
  2. Yazar: KAMİLE ÖTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZAHAN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gereç ve Yöntem: Çalışma Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yapıldı. Akne vulgaris tanısı ile sistemik izotretinoin (0.5-1.0 mg/kg/gün) başlanan 38 hastanın (23 kadın, 15 erkek) 38 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara tedavi öncesinde ve tedavinin 1. ve 3. ayında detaylı oftalmolojik muayene yapıldı. Hastaların subjektif yakınmaları oküler yüzey hastalık indeksi (OYHİ) ile sorgulandı. Non-invaziv gözyaşı kırılma zamanı (NIGKZ), Schirmer I testi ve meibografi ölçümleri ile gözyaşı fonksiyonları; temassız speküler mikroskopi ölçümü ile de kornea endoteli değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 19.29±2.83 yıldı. Hastaların OYHİ skorları tedavi öncesi 12.18±12.75, tedavinin 1. ayında 13.66±12.40, 3. ayında 26.98±22.09 olarak tespit edildi ve tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to investigate the short term changes in tear function and corneal endothelium in patients using systemic isotretinoin. Materials and Methods: The study was conducted at Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Medicine Department of Ophthalmology. The study included 38 eyes of 38 patients (23 female and 15 male) who treated with systemic isotretinoin (0.5-1.0 mg/kg/day) after the diagnosis of acne vulgaris. All patients underwent a detailed ophthalmologic examination at baseline and at the 1st and 3rd month of treatment. The subjective complaints of the patients were examined by ocular surface disease index (OSDI). Tear functions were assessed by non-invasive tear break up time (NIBUT), Schirmer I test and meibography measurements and corneal endothelium was evaluated by non-contact specular microscopy. Results: The mean age of the patients was 19.29±2.83 years. OSDI values of patients were 12.18±12.75 at baseline, 13.66±12.40 at the 1st and 26.98±22.09 at the 3rd month of the treatment.