Vermikülit ve uçucu kül katkılı geopolimer harç üretilmesi
Production of geopolymer mortarwhich including vermiculite and fly ash
  1. Tez No: 552871
  2. Yazar: HAYRETTİN TOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GENÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, vermikülit, silis kumu ve uçucu kül (UK) kullanılarak geopolimer harç üretilmiştir. UK'yı aktifleştirmek için Na2SiO3 ve NaOH kullanılmıştır. Üretilen bu harç numuneleri ile yayılma tablası, su emme, taze ve kuru birim hacim ağırlık, görünen porozite, basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı, ısıl iletkenlik ve mikroyapı analizi (SEM)deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerle, numunelerin fiziksel özellikleri analiz edilmiştir. Geopolimer harç numuneleri 28 gün laboratuvar ortamında bekletilmiştir. Numunenin ebatları 4×4×16 cm'dir. Üretilen numuneler 12 farklı seriye sahiptir. Toplam 36 adet numune üretilmiştir. Bu çalışmada amaç, vermikülit kullanarak hafif, ısı ve ses yalıtımlı geopolimer harç üretmek ve atık malzeme olan UK'nın en fazla oranda kullanmaktır. Sonuç olarak, geopolimer harçların görünen porozite değerleri %30,19-%39,5 arasında değişkenlik göstermiştir. Ayrıca kuru birim hacim ağırlık değerleri 1,19 g/cm3-1,55 g/cm3; ultrases geçiş hızı değerleri 1,84 km/s-3,0 km/s ve ısıl iletkenlik katsayısı değerleri 0,373-0,794 W/mK arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, geopolymer mortar was produced by using vermiculite, silica sand and fly ash (FA). To activate FA Na2SiO3 and NaOH are used. With produced mortar samples, flow table, water absorptions, wet and dry unit weight, apparent porosity, compressive strength, ultrasonic pulse velocity, thermal conductivity and microstructure analysis (SEM) experiments were carried out. With this experiments, physical characteristics of the samples were analysed. Geopolymer mortar samples were kept waiting in laboratory environment for 28 days. Dimensions of samples are 4×4×16 cm. Produced samples have 12 different series. 36 samples were produced in total. The purpose in this study is to pruduce light, sound and thermal insulated geopolymer mortar by using vermiculite and is to use FA which is waste material in maximum ratio. Consequently, apparent porosity values of the geopolymer mortars ranged between %30,19 and %39,5. Also dry unit weight values ranged 1,19 g/cm3-1,55 g/cm3; ultrasonic pulse velocity values ranged 1,84-3,0 km/s and coefficient of thermal conductivity values ranged between 0,373-0,794 W/mK.