Yerli turistlerin geleneksel tıp uygulamalarına yönelik algıları: Edirne Sultan II. Bayezid Darüşşifası
Perceptions of local tourists to traditional medical implementations: Edirne Sultan Bayezid II Darussifa
- Tez No: 552904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAN ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanların sağlıklarını geri kazanmak, korumak ve artırmak için sağlık turizmine katıldıkları görülmektedir. Bu araştırmanın amacı; Osmanlı Döneminde yapılan ve halen varlığını devam ettiren Edirne Sultan II. Bayezid Darüşşifası'nda uygulanmış olan geleneksel tıp yöntemlerinin sağlık turizminin gelişimindeki önemini incelemek ve bu tedavi yöntemleri Türk Sağlık Felsefesini geliştirmede kullanılarak "Türkiye'nin sağlık turizmindeki konumuna katkıda bulunabilir mi?'' sorusuna cevap aramaktır. Araştırmada öncelikle alan uzmanları ile görüşmeler yapılmış ve izlenecek yol belirlenmiştir. Daha sonra elli dört katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan olgubilim deseni tercih edilmiştir. Verilerin analizi kısmında betimsel analiz, demografik özelliklerin analizinde ise frekans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye'de bir sağlık geleneği olduğu ve bunun insanlar tarafından yeteri kadar iyi bilinmediği de belirlenmiştir. Darüşşifa sağlık anlayışının, Türk Sağlık Felsefesinin oluşturulmasına katkıda bulunabileceği ve Türkiye'nin sağlık turizmi pazarında sürdürülebilir bir şekilde konumlandırılmasını kolaylaştırabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that people join health tourism to gain their health back, improve and keep it. The importance given to health resulted in variety of health implementations. The aim of this research is to study the importance of the traditional cure methods (that were applied in Sultan Bayezid II Darussifa which was founded in Ottoman Period and still stands in Edirne) on the development of health tourism and seek an answer to the question“is it possible to contribute to Turkey's health tourism by using these cure methods on improving Turkish Health Philosophy?”First of all, interviews were made with domain experts and the course was designated. Than face to face interviews were made with 54 attendants using semi-structured interview form. Phenomenological method which is a qualitative research method was used in this research. In data analaysis part, content analysis and protagonist analysis was used whereas frequency analysis was used in the analysis of demographic characteristics. Research showed that there is a health tradition in Turkey and it is not well known by the people. It is concluded that Darussifa health approach can generate Turkish Health Philosophy and it can be used sustainably in Turkish health tourism market.